AVM'ler açılışa hazır! İşte yeni standartlar!

AVM'ler açılışa hazır! İşte yeni standartlar!Normalleşme sürecinin hem gündelik hem de profesyonel yaşam açısından farklılıklar getirmesi beklenirken, bu süreçte AVM'lerde oluşacak yeni standartlar herkes tarafından merak ediliyor.


Cumhurbaşkanlığı ve ilgili bakanlıklar tarafından gerçekleşen "normalleşme süreci" açıklamaları kapsamında, koronavirüs tedbirleri nedeniyle kapılarını geçici olarak kapatan AVM'ler faaliyetlerine devam edecek. 11 Mayıs tarihinden sonra misafirlerini yeniden ağırlayacaklarını söyleyen İsfanbul AVM Yönetim Direktörü Kemal Baştürk, yeni operasyonel süreçlerle ilgili konuştu.

AVM

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; pandemi nedeniyle en çok etkilenen sektörlerin başında gelen AVM’lerin ülke ekonomisinde taşıyıcı bir rol üstlendiğinden bahseden Baştürk, faaliyet sürecinin hem ekonomik akışı sağlayıcı hem de ileri hijyen tedbirlerini içerip toplum sağlığını tehdit etmeyecek bir uyumla yürütülmesi gerektiğinden bahsetti.

Baştürk, İsfanbul AVM olarak yeni normalleşen süreç için hazırlıklarını bitirdiklerini, 11 Mayıs itibariyle hafta içi 11.00-19.00 saatleri arasında hizmet vermek amacıyla kademeli olarak faaliyetlerine geçeceklerini açıkladı. 

“ÖNLEMLER EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ”

Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu önerileri, 4 Mayıs'taki kabine toplantısı kararları ve sektörün talepleriyle ilgili kapılarını maksimum tedbirlerle açacaklarından bahseden Baştürk, "Önlemler En Büyük Gücümüz ve Temassız Operasyon sloganlarıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz. Almış olduğumuz tedbirlerin çalışanlarımız ve misafirlerimiz tarafından tam uyumla hayata geçmesi için bilgilendirme ve eğitim faaliyetlerine de yoğun bir şekilde ağırlık vermekteyiz.” şeklinde konuştu.

Açık alan alışveriş caddelerine sahip bir AVM olmalarının avantajlarına değinen Baştürk, “Bu süreçte misafirlerimizin bir kısmı daha hızlı normalleşirken, yani ziyaretlerini gerçekleştirirken, bir kısmı tedirginlik sürecini hemen atlatamayacaktır. İnsanlar bir süre kapalı ortamlara girmekten kaçınacaklar. Açık alan alışveriş caddelerine sahip bir alışveriş merkezi olmamız en büyük şansımız. Misafirlerimize, caddelerimizde temiz havayla temas halinde ideal bir konfor yaratacağız.” açıklamasında bulundu.

GİRİŞLERDE ATEŞ ÖLÇÜMÜ VE MASKE DENETİMİ

AVM girişlerinde ateş ölçümü ve maske denetimi yapılacağını sözlerine ekleyen Baştürk, "Yeni dönemle birlikte alışveriş merkezlerine gelen müşteriler için minimum temasla alışverişlerini tamamlaması, sosyal mesafelerin titizlikle uygulanması, temizlik, hijyen ve düzen gibi bir takım operasyonel süreçlerde değişiklikler kaçınılmaz olacak. AVM girişlerinde 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralı uygulanacak." şeklinde konuştu.

Tüm girişlerde personel ve misafirler dahil herkesin ateş ölçümünün yapılmasının zorunlu olacağından bahseden Baştürk, "Ateş ölçümleri personellerimizce temassız ateş ölçüm cihazları ile sağlanacak ve vücut ısısı 38 derece ve üzeri olanların ve maske kullanmayanların AVM'ye girişlerine izin verilmeyecek.” dedi.

TAM KAPASİTE SOSYAL MESAFE

Sıkça yapılan anonslar ile sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerekltiğinden bahsederken, asansörlerin çalıştırılmayacağını, her noktaya yerleştirilen bilgilendirmelerle, hijyen ve önlem kurallarının okunabileceğinden bahseden Baştürk, şu ifadeleri kullandı: “Misafirlerimizin temas edecekleri yürüyen merpen bantları gibi tüm yüzeyler arttırılmış sıklıkta dezenfekte edilecek. AVM içinde sadece Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı anti-bakteriyel temizlik ve hijyen maddeleri kullanılacak. Lavabolarda bazı kısıtlamalar olacak. WC’lerin giriş kapılarında dezenfeksiyon ekiplerimiz bulunacak. Lavabolara maksimum 3 kişi girebilecek."

Ayrıca mevcut oturma gruplarını sosyal mesafe kuralları gereği kaldırdıklarından bahseden Baştürk, "Caddelerimizde şu aşamada sadece yürüme yolları kullanılabilecek. İlk aşamada yeme içme ünitelerimiz de kapalı tutulacak. Ancak sadece al-götür hizmeti veren bazı restoranların da açılması gündemimizde.” açıklamasında bulundu.

Baştürk, mağaza kabinlerinde denenen ürünlerin dezenfeksiyonuyla ilgili "Sistem mağazalara göre değişkenlik gösterecek olsa da denenen ürünler için ayrı kabinlerin oluşturulması planlanıyor. Ürünlerin özel dezenfektanlarla temizlenmesi, 24 saat bekletilmesi ve yüksek ısıda ütülenmesi gibi işlemlerden sonra reyona çıkartılması söz konusu." bilgisini paylaştı. 

HEKİM VE KARANTİNA ODASI HAZIR BEKLETİLECEK

Baştürk, İsfanbul AVM olarak bir hekimin gerçekleştirdiği hijyen ve sağlık yönetimi kurulu kurduklarını, alınan kararların bu kurul ile değerlendirilip uygulanacağını sözlerine ekledi. AVM içinde bir karantina odasının bulunacağından bahseden Baştürk, herhangi bir vaka ile karşılaşılması halinde kişinin karantina odasına alınacağını ve ambulans gelene kadar özel odada hijyenik şartlarda bekletileceğinden bahsetti.

Alışveriş merkezleri 11 Mayıs'taki açılışa hazırlanıyor!

AVM'ler korona sürecinde ortak gider masrafı isteyebilir mi?