14 / 08 / 2022

AVM'lerin kira gelirindeki yükseliş GYO yatırımcılarının beklentilerini artırdı!

AVM'lerin kira gelirindeki yükseliş GYO yatırımcılarının beklentilerini artırdı!

Kira gelirleri hızla artıyor. Bu durum AVM’lerin gelirlerini de etkiliyor. AVM’lerin kira gelirindeki hızlı yükseliş GYO yatırımcısının beklentisinin de artmasına neden oluyor.Yükselen fiyatlar kiraların da yukarı doğru çıkmasına neden oluyor. Borsagündemcom'da yer alan habere göre; bu durum gözlerin gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) şirketlerine çevrilmesini sağlıyor. Yatırımcısının beklentisi gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketlerinin gelir ve karlarının yükselmesi yönünde. 

Verilere göre AVM Ciro Endeksi'nde Kasım ayında yıllık yüzde 80,2 artış kaydedildi. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa hazırlanan AVM Perakende Ciro Endeksi’nin kasım ayı sonuçları belli oldu. 

AVM lerin kira gelirindeki yükseliş GYO yatırımcılarının beklentilerini artırdı!

Her ay düzenli şekilde yayınlanan verilere göre, Ciro Endeksi Kasım 2021 döneminde 2020'nin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan değerlendirildiğinde yüzde 80,2 oranında arttı ve 564 puana ulaştı. AVM Perakende Ciro Endeksi, borsada işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketlerini de yakından ilgilendiriyor.

AVM lerin kira gelirindeki yükseliş GYO yatırımcılarının beklentilerini artırdı!

Borsada 37 GYO şirketi var

Halihazırda borsada işlem gören 37 GYO şirketi mevcut. Bu şirketlerin portföyleri emlak uzmanlarınca yönetilirken söz konusu şirketler arasında çeşitli bina ve tesis geliri olanlar kadar AVM geliri bulunanlar da yer alıyor. Genel gözlem kiralarda açıklanan enflasyonun üzerinde bir yükselişin gerçekleştiğine ilişkin. Bu durumun GYO şirketlerin cirosunu olumlu şekilde etkilemesi bekleniyor. Cirolardaki yükselişin de hisse fiyat hareketlerinde görülmesi şaşkınlığa neden olmamalı. 

Borsadaki gayrimenkul şirketlerinin toplam piyasa değeri 7,1 milyar dolar olarak belirlendi. Bunların ortalama yüzde 37’si halka açık durumda. Halka açık şirketlerin piyasa değeri ise 1,8 milyar TL olarak belirlendi.

AVM lerin kira gelirindeki yükseliş GYO yatırımcılarının beklentilerini artırdı!

Borsanın en fazla prim yapan GYO şirketleri hangileri?

Borsada işlem gören 10 GYO'nun 2021 yılı performansı masaya yatırıldığında, sadece dördünün enflasyonun üzerinde yükseldiği belirlendi. Bu şirketlerden yüzde 306 ile Akfen GYO, Yüzde 81 ile Yeni Gimat GYO, Yüzde 56 ile Panora GYO açıklanan enflasyonun üzerinde seyretti.

2022'de GYO hisselerinin performansında daha yüksek bir performans görülmesi için zemin uygun.

2021'in ilk 11 ayında 3 GYO halka arz gerçekleştirdi!