Avukatlara imar barışı eğitimi verildi!

Avukatlara imar barışı eğitimi verildi! Avukatlara imar barışı eğitimi verildi!

Lal Gayrimenkul Değerleme ve Müşavirlik A.Ş. Ankara Barosunca düzenlenen etkinlikte avukatlara imar barışı uygulamasıyla ilgili sunumlar yaptı.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe giren ve başvuru süresi son olarak 15 Haziran 2019'a kadar uzatılan "İmar Barışı" uygulaması,  Ankara  Barosunca düzenlenen eğitimde Lal Gayrimenkul Değerleme ve Müşavirlik A.Ş. uzmanları da sunum yaptı.

Lal Gayrimenkul Değerleme A.Ş. bilgilendirme faaliyetlerini tüm hızıyla sürdürüyor. Son olarak Ankara Barosunca, Baroya bağlı avukatlar için “İmar Barışı” hakkında bir eğitim verildi. 22 Mart tarihinde düzenlenen eğitimde eğitmen olarak bulunan Lal Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Eğitim Müdürü Osman Yüksel ve Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Celalettin Yavaş tarafından da birer sunum yapıldı.

Kamuoyunda 'İmar Barışı' olarak bilinen ve 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi planlanan Yapı Kayıt Belgesi verilmesine ilişkin sürece devam edilirken, uygulamayla ilgili olarak Ankara Barosu tarafından “İmar Barışı ve Sonrasındaki Hukuki Süreç” başlıklı bir eğitim gerçekleşti. 

Doç. Dr. Ayhan Tekinsoy ve Avukat Veli Böke’nin de eğitmen olarak bulunduğu etkinlikte; “İmar Barışının Kapsamı, Hukuki Boyutu, Resmi Belge İncelemeleri, Yapı Kayıt Belgesi Harç Hesaplamaları, Yapı Kayıt Belgesi Temini ve Tapu Tescil İşlemleri, Hazineye ve Belediyeye Ait Taşınmazlar, Üzerindeki Yapılar, Yanlış Başvuruların Düzeltilmesi ve Yapı Kayıt Belgesi Güncellemeleri, Yapı Kayıt Belgesinin Gayrimenkul Değerine Etkisi, Anlaşmazlıkların Hukuki Açıdan Değerlendirilmesi” konularında katılımcılara bilgilendirildi.

İmar Barışı konusunun uzun zamandır gündemde olduğunu ifade edilen Lal Değerleme A.Ş. Eğitim Müdürü Osman Yüksel, Yapı Kayıt Belgesi sürecine dair uygulamada sorunlar yaşanabildiğini ve bu sorunların giderilmesi açısından bu eğitimin örnek niteliğinde olduğunu söyleyerek, Ankara Barosuna bu girişiminden dolayı teşekkürlerini iletti.

Baroya bağlı yaklaşık 80 avukatın katılımı ile gerçekleştirilen eğitim sonunda katılımcılara eğitime katılım sertifikası verildi.