Aydın’a Türkiye’nin en büyük müftülük külliyesi yapılıyor!

 Aydın’a Türkiye’nin en büyük müftülük külliyesi yapılıyor!Aydın Müftüsü Kocaoğul: "Türkiye’nin en büyük müftülük külliyesi ve Ege Bölgesi’nin en büyük camisi Aydın’a kazandırılacak"


Türkiye’nin en büyük müftülük hizmet binası ile Ege Bölgesi’nin en büyük camisini barındıracak Aydın Müftülüğü Külliyesi’nin inşaatı devam ediyor.
Aydın Müftüsü Ömer Kocaoğul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müftülük külliyesi inşaatının 10 bin metrekare arsada sürdürüldüğünü belirtti.
İnşaatın temelini şubat ayında attıklarını, birinci katı tamamladıklarını ifade eden Kocaoğul, "10 bin metrekare arsadaki 4 bin metrekarelik alanda müftülük hizmet binamız, Kur’an kurslarımız ve 800 kişilik konferans salonumuz inşa edilecek. Arsanın geri kalan kısmında bin 400 metrekarelik cami yapılacak.
 İnşaatımız tamamlandığında Türkiye’nin en büyük müftülük külliyesi ve Ege Bölgesi’nin en büyük camisi Aydın’a kazandırılacak" diye konuştu.
Hayırseverlerce bağışlanan arsada inşaatın yine hayırseverlerin katkısıyla sürdürüldüğünü belirten Kocaoğul, şunları kaydetti:
"Şu ana kadar sıkıntıyla karşılaşmadık. Halkımızın katkılarıyla Türkiye Diyanet Vakfı olarak inşaatımızı yürütüyoruz. İnşaat tamamlandığında Aydın’ımızın bir gurur kaynağı olacak. Şu ana kadar ülkemizde böyle büyük bir külliye yapılmamıştır. Gelecek yıl bu aylarda müftülük hizmet binasını tamamlamayı planlıyoruz. Cami, konferans salonu, Kur’an kursları, sosyal tesisler ve diğer eklentilerin inşaatı ise sonrasında devam edecek. Birkaç sene içerisinde  hedefimiz inşaatın tamamını bitirmektir."

"İnşallah örnek bir cami olacak"

Kocaoğul, Ege Bölgesi’nde en büyük olacak caminin Osmanlı mimari tarzında inşa edileceğini bildirdi.
Cami projesini hazırlama sürecinde 1 yıllık çalışma yaptıklarını belirten Kocaoğul, şöyle konuştu:
"Ege Bölgesi’nin en büyük camisi olacak camiyi Osmanlı mimari tarzında yapacağız. Camiyle birlikte külliye oluşacak. Caminin projesini hazırlamada yaklaşık 1 sene çalışma yaptık. Osmanlı mimari tarzında yapacağımız caminin projesi Sultanahmet, Süleymaniye gibi büyük camiler üzerinde çalışmalar yapılarak hazırlandı. Aynı zamanda günümüz mimari tarzını harmanladık, ortaya güzel bir proje çıktı. İnşallah örnek bir cami olacak."

A.A.