Aykut Erdoğdu: İmar rantının hesabı yapılsın!

Aykut Erdoğdu: İmar rantının hesabı yapılsın! Aykut Erdoğdu: İmar rantının hesabı yapılsın!

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Yalçın Bayer, bugünkü yazısında CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu'nun emlak sektörüyle ilgili yaptığı değerlendirmeye yer verdi....



Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Yalçın Bayer, bugünkü yazısında CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu'nun piyasalardaki son durumla ilgili görüşlerine yer verdi. İşte o yazı....

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu önceki akşam Halk TV’deydi. Partisinin hazırladığı raporu iktidarla paylaşabileceklerini açıkladı, kaynak temini için önerilerde bulundu ve “Kendileriyle her türlü işbirliğine hazırız” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla 1 Mart itibarıyla COVID-19 salgınına dair gelişmeleri takip etmek ve konunun bütün detaylarını çalışmak üzere harekete geçerek kapsamlı bir rapor hazırladıklarını, zihin olarak da salgınla mücadele konusunda hazır olduklarını belirterek şöyle konuştu:

Hükümete açık çek verdik, ‘Borçlanın’ diyoruz. GErekirse para bassın... Ana muhalefetin vekili olarak bunları söylüyorum. Çünkü 5 kuruş bütçede yok. Şimdi hükümette ‘Kaynak yok’ diyorlar ya, onlara kaynak söyleyeceğim. Birinci kaynak: 10 ile 50 milyon TL arasında ihale alanlardan yüzde 2-3 alın. 50-100 milyon ihale alan müteahhitlerden yüzde 4; 100 milyon TL üzerinden alandan ise yüzde 5 pay alın. Bu işlerin hangi ‘payla’ döndüğü biliniyor. Çıkarsınlar bakalım bu sözünü ettiğim payları. Bu kaynak en az 20-25 milyar TL canlı para paradır. İkinci olarak, 10 senedir imar izni veriyorsunuz. 5 katlı binayı 25 kat yaptınız. Yapılmasına göz yumuldu. O adamlar nasıl zengin oldu? Şimdi halk zorda, millet aç. İmar rantlarından hesap yapılsın. İmar rantlarının yüzde 5’ini, 10’ununu bunlardan alsanız, neresinden baksanız, bütçeye 5-10 milyar dolar kaynak gelecek. En az yüzde 5 olarak imar rantından payı alsanız, son 10 yılda 10 milyar kaynak yapar. Sadece üç büyük şehirde yapılan imar rantları saymakla bitmez. Alın size ikinci kaynak. 1 milyonun altında ihale almışsa tamam, o kişiden almayın. Kamu İhale Kurumu’nda kaynaklar belli. Bir gecede herkesin isimlerini çıkarırsın.

*Son olarak, şu garantili ödemeleri (köprü, otoyol) 1 yıl yapma. Bu sene ödeme ne olur!

*İşbirliğine hazırız, hükümet samimiyetle gelsin bana, onlara 100 milyar TL kaynak bile çıkaracağım.

ETKİSİ 3 YIL SÜREBİLİR

*Bir iktisatçı olarak söylüyorum, hükümete sesleniyorum: Gel, bu bastığın parayı fakire ver! Hiç değilse gitsin insanlar karnını doyursun; evine yiyecek, su alsın. Sektörlere can gelsin, iş olsun. Hükümetle her türlü bilgiyi ve detayı paylaşmaya hazırız. Ama bir şartla, samimi olsunlar. Aksi takdirde biz bu yaz aylarını çıkaramayız. Onun için hükümete diyoruz ki, gel! Biz CHP olarak böyle bir zamanda oy peşinde değiliz. Ülke elimizden kayıp gidiyor, ülkeye de yazık olur. Bu salgınla mücadelede insanlar ölecek, can derdindeyiz, siyaset değil. İflaslar ve kötü yönetim karşısında bu ekonomik krizin etkileri o kadar büyük olur ki, Allah korusun, bunun etkisi 3 yıl sürer.”

ÖNÜMÜZDEKİ ENGELLER KALKSIN

Sayın Berat Albayrak’a şunu söylüyorum: Bizim belediyelerden borçlanma limitlerimizi hemen kaldırmalı. Bizim şiddetle belediyeler olarak nakde ihtiyacımız var. Sizin hatanız yüzünden biz halkımızı riske atamayız. Biz halkımıza para dağıtacağız. Sayın bakan, biz o borcu öderiz. Uluslararası kuruluşlardan borç alacağız. Nakit lazım insanlara! Yoksa bu nakdi vermezseniz 1 ay sonra bu ülkede sosyal patlama olur. Buna engel olalım. Belediyelerimizin haciz işlemlerini uygulamayın, İller Bankası payını kesmeyin, finansman yetkilerimizi elimizden almayın.

Bugün benim birinci önceliğim enflasyon, döviz kuru değil! Bu ülkenin, 83 milyonun sağlığı bizim için önemli.