Bakırköy Devlet Hastanesi'nin yeni binası 9 aydır tamamlanamadı!

Bakırköy Devlet Hastanesi'nin yeni binası 9 aydır tamamlanamadı! Bakırköy Devlet Hastanesi'nin yeni binası 9 aydır tamamlanamadı!

Bakırköy Devlet Hastanesi'ndeki hastalar yeni binanın 9 aydır teslim edilmemesinden dolayı ameliyat tarihlerini sedyede bekliyor.Yüzde 98'i bitmesine rağmen 335 yataklı ek binanın hizmete girmemesi başta ortopedi, nöroloji, beyin ve genel cerrahi hastalarını mağdur ediyor. Ameliyat tarihlerini acil gözlem odasında yan yana dizilmiş yataklarda refakatçileriyle bekleyen hastalar, bir an önce binanın açılmasını istiyor.


Zaman'dan Çağlar Avcı'nın haberine göre, günlerce 20-30 kişi ile aynı geniş odada kalan hastaların psikolojisi bozuluyor. Kalçasındaki kırıktan dolayı 2 gün gözlem odasında kalan 91 yaşındaki S.D., 10 gün bekledikten sonra ameliyat olabilmiş. Yakını Ş.D., "Yoğunlukta koridorlarda bile hastalar bekliyor. Yukarıda servislerde yer olmadığı için hastalar mecbur sedyede kalıyor. Bu, herkesin psikolojisini bozuyor." diye konuşuyor. Yine ortopedi ameliyatı olacak olan 8 yaşındaki Y.Ç. annesi ile birlikte kısa süreli kalınması gereken gözlem odasını hastane odası gibi kullanıyor. K.D. de 18 gün burada sedyede normal kliniğe çıkmak için kalmış. Diyalize giren hastalar ise daha uzun süreli bu alanda kalıyor. Ayrıca yer yetersizliğinden dolayı kadın-doğum gibi aktif kliniklerde 6 kişinin bir odada koğuş sistemi ile kalması dikkat çekiyor.


Yeni ek binanın yapımını İstanbul İl Özel İdaresi gerçekleştiriyor. Yaklaşık maliyeti 42 milyon lira olan 335 yataklı ek binanın normal şartlarda 2011'in sonunda bitirilmesi kararlaştırıldı. Fakat inşaat firması bu sürede binayı tamamlayamayacağını açıklayarak 30 Mart'a kadar ek süre istedi. Bu zaman verilmesine rağmen bu sürede inşaat bitmedi. Firma, "Bitti, geçici kabulünü yapın." dedi. Ancak İl Özel İdaresi inşaat yüzde 100 bitmediği için kabulü gerçekleştiremedi. Fakat yapılması gereken iki yolu da devreye sokmadı. Böyle durumlarda ya firma tasfiye ediliyor ya da firmanın verdiği teminat kullanılıyor. Bu ikisi de gerçekleşmeyince hastane binası yüzde 98'i bitmesine rağmen yaklaşık 6 aydır bekliyor.