Balçova Teleferik yarın hizmete giriyor!

Balçova Teleferik yarın hizmete giriyor!

Aşırı sıcaklar ve kısa sürede beklentilerin çok üzerinde yolcu taşınması nedeniyle periyodik bakımı öne alınan Teleferik tesisleri, yarından itibaren (25 Ağustos Salı) yeniden hizmete başlıyor.İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan Balçova Teleferiği, 10 günlük bakımının ardından yarın yeniden hizmete başlıyor. Geçtiğimiz ayın sonunda hizmete açılan Teleferik Tesisleri’nde sonbahar döneminde yapılması planlanan ilk periyodik bakım, kısa sürede beklentilerin çok üzerinde yolcu taşınması ve aşırı sıcaklar nedeniyle öne alınmıştı. Başlangıç düzeyindeki halat regülasyonlarının yapıldığı bakım sırasında, bir yenilik de kabinlerde yapıldı. Her biri gökkuşağının bir renginde tasarlanan 20 adet kabinin dışı led lambalarla ışıklandırıldı. Teleferik Tesisleri’nde akşam bilet satış saatinin 21.00’de son bulacağı ve aşağıya iniş seferlerinin de 22.30’da tamamlanacağı bildirildi. 


Rekor kırmıştı 

Deneme seferleriyle birlikte 3 aydır aralıksız çalışan Balçova Teleferiği, bakıma girmeden önce 10 günlük sürede toplam 37 bin 811 biletli ziyaretçi taşıyarak rekor kırmıştı. 

AB standartlarına uygun olarak tasarlanarak İzmir’e tekrar kazandırılan tesiste, saatte 1200 yolcu taşınabiliyor. 20 adet 8’er kişilik kabinler ile yapılan yolculuk süresi 2 dakika 42 saniye sürüyor. Teleferik sistemi, istasyonlar ve mesire alanı düzenlemesinin toplam maliyeti 15.5 milyon TL olarak gerçekleşti. 5 yaş ve altındaki çocuklar için ücretsiz, iniş-çıkış ücreti 6 TL olan tesislere gelenlerin İzmir’in eşsiz körfez manzarasını kuş bakışı görebilmesi için, kabinlerden indikten sonraki giriş bölümünde seyir terası oluşturuldu. Bu bölgeye dürbünler yerleştirilerek manzaranın daha net görülmesi sağlandı. Ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için tesis içinde farklı noktalara alışveriş merkezleri kuruldu. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Teleferik Tesisleri, Pazartesi günleri dışında haftanın 6 günü hizmet veriyor.

 İzmir Büyükşehir Belediyesi