Bankalar gayrimenkul zengini oldu! 

Bankalar gayrimenkul zengini oldu! 

13’ü özel ve 3'ü de katılım bankası olmak üzere 19 bankanın elinde “batık kredi” sebebiyle satışa hazır 15 bin 898 gayrimenkul bulunuyor...
Vatandaş çektiği kredileri zamanında ödeyemediği için bankalar gayrimenkul zengini durumuna geldi. Toplam 19 bankanın elinde “batık kredi” sebebiyle satışa hazır 15 bin 898 gayrimenkul yer alıyor.

Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'ın haberine göre, vatandaşın satın aldığı konut ya da çektiği kredi için ipotek gösterdiği bahçeden bağa, gecekondudan villaya kadar binlerce gayrimenkul, borçlarının zamanında ödenmemesi nedeniyle bankaların eline geçti. 

Üçü kamu, 13’ü özel ve üçü de katılım bankası olmak üzere 19 bankanın elinde “batık kredi” sebebiyle satışa hazır 15 bin 898 gayrimenkul var. Şubat 2019 ile Şubat 2020 arasında bankaların satılık gayrimenkulleri 366 adet arttı. Bir kısım gayrimenkul de değerleme aşamasında olduğu için henüz satışa çıkarılmadı. Bunlar da dikkate alındığında finans sektörünün elindeki satılık gayrimenkul sayısının daha da fazla olduğu ifade ediliyor.

YENİ LİDER ZİRAAT

Bankaların internet sitelerinde bulunan ilanlardan derlenen bilgilere göre, 2020 Şubat ayında ilanlar Anadolu illerinde yoğunlaşıyor. 

Bankaların eline geçen gayrimenkul sayısında son bir yılda yüzde 2 artış yaşandı. En fazla gayrimenkul sayısı 8 bin 952 adetle kamu bankalarında bulunuyor. Geçen yıl 2 bin 881 gayrimenkulle ikinci sırada olan Ziraat Bankası, bu yıl 3 bin 597 gayrimenkulle ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada ise 3 bin 195 gayrimenkulle VakıfBank oldu. 

Özel bankaların elinde ise şu anda 6 bin 476 gayrimenkul bulunuyor. Özel bankalar arasında 1375 satılık gayrimenkul ile Şekerbank ilk sırada yer alırken, onu 1246 gayrimenkulle İş Bankası ve 915 gayrimenkulle DenizBank takip ediyor. 

Faizsiz bankacılık yaptıklarını savunan katılım bankaları ise hacizde yarışıyor. Katılım bankalarında 466 satılık gayrimenkul var. Katılım bankalarında en fazla satılık gayrimenkul 415 adetle Albaraka Türk’te bulunuyor.

Ödenemeyen ticari ve bireysel krediler sebebiyle konuttan fabrikaya, otelden düğün salonuna, kümesten bağ-bahçeye kadar binlerce gayrimenkul bankaların elinde.

Konut almak için en doğru zaman!

Konut fiyatlarında son durum ne? 10 soruda tüm detaylarıyla!