26 / 06 / 2022

Başakşehir Şahintepe'de imar barışı mağduriyeti!

Başakşehir Şahintepe'de imar barışı mağduriyeti!

Başakşehir Şahintepe'de "İmar Barışı"ndan faydalanan vatandaşlar, bölgenin riskli alan ilan edilmesi sebebiyle evlerini terk etmeye zorlandıkları için tepki gösterdi...Başakşehir Şahintepe'de "İmar Barışı"ndan faydalanan vatandaşlar, bölgenin riskli alan ilan edilmesi sebebiyle evlerini terk etmeye zorlandıkları için tepki gösterdi. Mahalleliyle bir araya gelen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, insanların mağduriyetlerinin görülmesini talep etti. Cumhuriyet'te yer alan habere göre; kanser hastası olduğunu belirten vatandaş, "İnsanlar trilyonluk evler alırken, ben başımı sokacak bir yer bulamıyorum. benim çocuğumun yaşamaya hakkı yok mu?" dedi. 

Başakşehir Şahintepe de imar barışı mağduriyeti!

Şahintepe Mahallesi sakinleri, güçlükle bulup bulabildikleri paraları yatırarak "İmar Barışı"ndan faydalandıktan bir süre sonra, bölge ile ilgili "riskli alan" kararı çıktığına ve en kısa sürede evlerinin tahliye edilmesine karar verildiğini dile getirerek, yaşadıkları mağduriyeti anlatabilmek için bir araya geldiler. Mahalleli, yaklaşık 300 haneye, "Derhal burayı terk edin" denirken, bölgede yeni bir inşaatın başladığını dile getirdi. Mahalle sakinleri ile buluşan CHP İstanbul Milletvekili Tekin, şunları kaydetti:

"İstanbul'da, vatandaşlarımızın çoğunun ne yazık ki ciddi mülkiyet sorunları olduğu için bu sorunların kolaylıkla çözülebilmesi için bu İmar Barışı Yasası'nı çıkardıklarını söylediler. O gün de söylemiştim. 'Sakın ola bunu fakir, fukara için değil rantçılar için yapıyorsanız Allah sizden bunun hesabını sorsun. Eğer fakir fukara için yapıyorsanız sonuna kadar yanınızda olacağız' dedim. Son iki yıldır İstanbul'un dört bir yanında benzer olaylar var ama böylesi bir olayı ilk kez tanık oluyorum. Şu annelerin gözyaşlarına bakın. Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Sayın Vali biraz vicdanınız varsa, biraz birazcık yüreğiniz varsa gelin şurada vatandaşların, bu annelerin anlatımlarını dinleyip ona göre uygulamanızı yapın. Ne uygulaması yapıyorsunuz? Siz burada 300 haneyi sürgün edeceksiniz. 3 tane rantçı sevindireceksiniz. Yazıktır, günahtır buna izin vermeyin. CHP olarak ve birey olarak, bir kardeşiniz, bir çocuğunuz olarak buradan ayrılmayacağız, sonuna kadar da yanınızda olacağız. O size 'Burayı terk edin' diyenler, hodri meydan gelsinler, burada konuşsunlar. Sakın yerinizi yurdunuzu terk etmeyin. Burayı parayla pulla almışsınız. Hakkınıza sahip çıkacaksınız. Biz de sizin hakkınızda yanınızda olacağız."

“ACILARINA DERMAN OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”

CHP Başakşehir İlçe Başkanı Avukat Deniz Bakır da bölgede devam eden inşaat sebebiyle toprak kaymaları meydana geldiğini ve bazı evlerde çatlaklar oluştuğunu, bu sebeple de insanlara derhal evlerini terk etmelerinin söylendiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz hafta yine Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin yayınlandığını gördük. Bu bölgenin ve yukarıdaki bölgelerin tamamını kamulaştırılarak vatandaşlar buradan atılmak istendiğine tanık olduk. Bununla alakalı vatandaşlarımız bir araya geldiler. Ve bununla alakalı ne yapılabilir bakımından bizlerden meclis üyelerimizden fikir almak istediler. Ve bir hukukçu olarak geldik yerinde incelemelerde bulunduk, mağduriyetleri tanık olduk. Ve bu mağduriyetlerin telafisinin özellikle böyle kış aylarında ve pandeminin en yoğun hissedildiği dönemlerde gerçekleşmesi halk acısından telafisi mümkün olmayan zararlar doğacaktır. Bu olayın Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne taşınması ve kamuoyu yaratılması açısından da bizlere çağrıda bulundular ve bizler başta Zekeriya Bey olmak üzere tüm meclis grubumuz ilçe yönetim kurulu üyelerimizle milletvekillerimiz de burada adeta kamp kurduk. Bu yurttaşlarımızın acılarına derman olmaya çalışıyoruz."

Başakşehir Şahintepe de imar barışı mağduriyeti!

Mağdur vatandaşlardan biri ise şunları söyledi: 

“Yıllar önce çocuğum daha bebekken burayı satın aldım. Çok zorluklarla aldım. O zamanın parası 5 buçuk milyar para verdim ben buraya. Ama bana buraya yer yaptırmadılar. Hep 'yasak, yasak' yasak dediler. Bugünün, ev yapacağım günün hayaliyle yaşadım. Biz hakkımızı istiyoruz. 30 senedir ben burayı almışım. O zamanın parasıyla şimdiki para asla bir olmaz 1 ev almaya kalksam ben 1 trilyon. Neyle kazanacağım ben. Ben kanser hastasıyım kaç yıl yaşayabilirim. Biz olduğumuz yerden çıkmak istemiyoruz.”

Marmaris Söğüt'te imar barışı mağduriyeti!