Başbakan Erdoğan, Sabiha Gökçen ihalesini onayladı

Başbakan Erdoğan, Sabiha Gökçen ihalesini onayladıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) bünyesindeki Sabiha Gökçen Havalimanı'nın geçen yıl temmuzda gerçekleştirilen ihalesini onayladı.


SSM, ihaleyi kazanan Limak İnşaat'ın oluşturduğu konsorsiyumla 1 ay içinde sözleşme imzalayacak. Havalimanı, en geç 90 gün içinde Limak'ın başını çektiği konsorsiyuma devredilecek. İstanbul'un uluslararası ikinci havalimanı Sabiha Gökçen ihalesini, Limak İnşaat'ın oluşturduğu (Limak İnşaat AŞ-GMR Infrastructure LTD-Malaysia Airport Holding Berhad Ortak Girişim Grubu) konsorsiyum, KDV hariç 1,932 milyar Euro (3 milyar 500 milyon dolar) ile kazanmıştı. İhalenin yapıldığı 9 Temmuz'dan sonraki yaklaşık 6,5 aylık dönemde ise yer teslimiyle ilgili herhangi bir gelişme yaşanmadı. Şartname gereği konsorsiyum, ihale bedelini yer tesliminden 3 yıl sonra 20 yıl süreyle ödemeye başlayacağından, devletin kayıp yaşamaması için sözleşmenin en geç 31 Aralık 2007'ye kadar imzalanması gerekiyordu. Ancak, 2008'e sarkan yer teslimi nedeniyle devlet, 175 milyon dolarlık yıllık ödemenin yanında yaklaşık 14 milyon dolarlık yıllık faiz getirisiyle birlikte 189 milyon dolarlık zarara uğradı.

İhale, geçen hafta Yüksek Planlama Kurulu (YPK) tarafından onaylanmasının ardından, dün de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandı. Bir ay içinde de SSM ile Limak Konsorsiyumu arasında sözleşme imzalanması, daha sonra da en geç doksan gün içinde yer tesliminin gerçekleşmesi gerekiyor. Limak Konsorsiyumu, devir-teslim sonrası vakit geçirmeden yatırımlara başlamak amacıyla 50 kişilik ekiple hazırlıklarını sürdürüyor. Limak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 2008 ve 2009'da yatırım yapacakları havalimanını 2010'da işletmeye almayı planladıklarını söyledi. Öncelikle yılda 10 milyon yolcuya ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Özdemir, 2015'ten sonra da 20 milyon yolcuya ulaşmaya çalışacaklarını bildirdi.

MUSTAFA GÜN