Başkentte her yıl 60 milyon dolarlık ‘fuar alanı’ kaybı!

Başkentte her yıl 60 milyon dolarlık ‘fuar alanı’ kaybı! Başkentte her yıl 60 milyon dolarlık ‘fuar alanı’ kaybı!

TÜRKONFED Başkan Yardımcısı ve Akyurt Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ali Tekin Çelik, “Fuar alanının yapılmadığı her yıl 60 milyon dolar kaybediyoruz” açıklanmasını yaptı.Akyurt Sanayici ve İşadamları Derneği (AKSİAD) Başkanlığı yanı sıra TÜRKONFED Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Ali Tekin Çelik,  Ankara  uluslararası fuar alanı için Akyurt’ta 6 yıl önce yer belirlenmesine rağmen, projenin bir türlü başlayamadığını, gecikilen her yıl Türkiye’nin 60 milyon dolar kaybettiğini söyledi. Ali Tekin Çelik, Akyurt’un Ankara’nın önemli bir sanayi merkezi olarak, Ülker, ASELSAN, MAN, HAVELSAN, Borusan Oto gibi sanayi devlerine ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, halen Akyurt ve Ankara’nın yatırım konusunda en temel probleminin uluslararası fuar merkezi olduğunu açıkladı.  Çelik, 2011 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Akyurt Fuar Alanı Projesini sunduğunu, Erdoğan’ın talimatıyla projenin yatırım programına alındığını hatırlattı. Çelik, fuarla alanıyla ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi, TOBB, Ankara Ticaret Odası, ANKESOB ve Akyurt Belediyesi’nin ortaklığında bir şirket bulunduğunu ancak ortakların bir türlü bir araya gelerek karar alamadığını da dile getirdi. 


Aradan geçen 6 yılda uluslararası fuar alanı için yapılacak yatırım tutarının neredeyse iki katı kadar gelir sağlanabileceğini belirten Ali Tekin Çelik, “Gerek düzenlenecek fuarlardan sağlanacak gelir, gerekse özellikle fuar alanı olması sebebiyle ihracata katkısı dikkate alındığında, Akyurt Uluslararası Fuar Projesinin gerçekleşmediği her yıl için Türkiye’nin yıllık kaybının 60 milyon dolar civarında olduğu hesaplanıyor” diye açıklamalarına devam etti. 


Bölgenin yatırım yönünden büyük katma değer sağladığını dile getiren Çelik, ikinci el otomobil satış AVM’si Otonomi’nin çok kısa süre içinde 500 milyon liralık bir değere ulaştığı örneğini verdi.


Akyurt’un havaalanına yakınlığının aynı zamanda yüksek gelir kapasitesi bulunan havacılık fuarı düzenlenmesi için de çok uygun olduğuna değinen Ali Tekin Çelik, “Kim olduğunu bilmiyorum ama bu işin yapılmasına gizli bir el engel oluyor” diye konuştu. Mevcut işletmelerde altyapı sorunları bulunmakla birlikte, ilçe belediyesiyle beraber bunların hızla çözüldüğünün altını çizen Çelik, imarı tamamlanmış sanayi arsalarına büyük kapasiteli yatırımların sürdüğünü belirtti.


‘Hem ana hem ara eleman sorunumuz büyük’


Türkiye’nin ara ve ana eleman konusunda yaşadığı sıkıntıların Akyurt için de geçerli olduğunu anlatan Ali Tekin Çelik, işletmelerin en çok kaynakçıya ihtiyacı bulunduğunu, ancak bölgedeki meslek lisesinde öğrenci olmadığı gerekçesiyle kaynakçılık bölümünün kapatıldığını kaydetti. Akyurt sanayicisinin 500 mezunu istihdam etmeye hazır olduğunu dile getiren Çelik, kendi firmalarında ise rahatlıkla 50 kişilik istihdam oluşturabileceğini söyledi.Türkiye’de kadınların daha fazla çalışma hayatına katılması gerektiğine inandığını anlatan Ali Tekin Çelik, 2007 yılında kendi firmasında “Ev Kadınlığından Sanayi Ustalığına Geçiş” projesi başlattığını bildirdi. Proje kapsamında eğitim verilen kadınları, kaynakçı, forklift ve CNC operatörü olarak istihdam ettiğini anlatan Çelik, yakın zamanda projeyi tekrar hayata geçirmek istediğini, firmalarında kadın çalışan oranını ise yüzde 50’ye yükseltme planı olduğunu aktardı.


Dünya