Batı Şeria'da yasa dışı Yahudi yerleşimlerinde faaliyet gösteren firmalar açıklandı!

Batı Şeria'da yasa dışı Yahudi yerleşimlerinde faaliyet gösteren firmalar açıklandı! Batı Şeria'da yasa dışı Yahudi yerleşimlerinde faaliyet gösteren firmalar açıklandı!

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Filistin Özel Raportörü Lynk, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'deki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinde faaliyette bulunan İsrail merkezli ve uluslararası firmalara ait verilerin açıklanmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.


Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Filistin Özel Raportörü Michael Lynk, yaptığı yazılı açıklamada, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin işgal altındaki Filistin topraklarında faaliyet gösteren firmaların listesini yayımlamasından memnun olduğunu belirtti.

BM yasa dışı Yahudi yerleşimlerinde faaliyet gösteren firmaları açıkladı

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; açıklanan BM raporunda "hesap verebilirliğe ve cezasızlığın sonlanmasına yönelik önemli bir ilk adım olarak" ifadelerini kullanan Lynk, uluslararası suç işleyen ve ihlallerde bulunan İsraillilerin yargılanacağına inandığını kaydetti.

Lynk, işgal altında bulunan Filistin toplarındaki 249 Yahudi yerleşim biriminin uluslararası toplum tarafından "uluslararası hukukun çirkin bir ihlali" olduğunun defalarca tekrarlandığını anımsatarak bu yerleşim birimlerinin Filistin halkının karşılaştığı en önemli insan haklarının başlıca kaynağı olduğunu ifade etti.

Binlerce Filistinlinin evinin harap edildiğini, yüz binlerce Filistinlinin yerinden edildiğini, doğal kaynaklara el konulduğunu, hareket özgürlüğünün kısıtlandığını ve Filistin ekonomisine darbe indirildiğinden bahseden Lynk, "Veri tabanının yayımlanması, kendi başına, yasa dışı yerleşimlere bir son vermeyecek ve insan hakları üzerinde ciddi etkilerini göstermeyecek olsa da işgalci bir gücün sürekli meydan okumasının cevapsız kalmayacağına işaret ediyor." açıklamasında bulundu.

"Toprakları olan gerçek bir devletten mahrum bıraktı"

Lynk, yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin Filistin halkını "toprakları olan gerçek bir devletten ve sürdürülebilir bir ekonomiden" mahrum bıraktığının altını çizerek BM'nin açıkladığı listeyi alkışladığını anlattı. 

"Bu Yahudi yerleşim birimleri pek çok İsrail ve yabancı şirketin (bölgedeki) ekonomik faaliyetleriyle destekleniyor." ifadeleri yer alan Lynk, bu firmaların yatırımları olmadan yasa dışı yerleşim birimlerinde imalathaneler, fabrikalar, bankacılık işlemleri, finansal ve diğer ekonomik faaliyetlerinin sürdürülebilir olmayacağını kaydetti.

Listede dünyaca ünlü şirketler dikkat çekmişti

BM 12 Şubat'ta, İsrail işgali altında bulunan Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerindeki İsrail merkezli ve diğer uluslararası firmaların listesini yayımlamıştı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin yeni raporunda, bölgedeki 94'ü İsrail, 18'i diğer ülkelere ait toplam 112 firmanın tam listesi yayınlanmıştı.

Uluslararası şirketler arasında listede, ABD'den dünyaca ünlü "Airbnb Inc", "Expedia Group Inc", "Motorola Solutions Inc", "TripAdvisor Inc", "General Mills Inc" ve "Booking Holdings Inc" de bulunuyordu. 

İsrail yönetimi Filistinlilerin imar izni başvurularını reddetti!

İsrail Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilere ait evleri yıktı!