Bayraklı Belediyesi dönüşüm plan revizyonu hazırlıyor!

Bayraklı Belediyesi dönüşüm plan revizyonu hazırlıyor!

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, mevcut yasa ve de imar plan lan ile kentsel dönüşüm yapmanın zor olduğunu belirterek, ilçedeki imar planlarında revizyona gidileceğini açıkladı.Başkan Karabağ, 'Yamanlar, Onur, Gümüşpala, Emek, Çay, Adalet ve Manavkuyu Mahalleri'nde bir çalışma başlattık, yakında kamuoyuyla paylaşacağız. Küçük parselleri birleştirip müteahhit ve vatandaşların kolayca anlaşabileceği bir sistemi hayata geçirmek istiyoruz' dedi. 


İzmir'de gecekondulaşmanın yoğun olarak yaşandığı Bayraklı'da vatandaşlarla müteahhitleri kentsel dönüşümde ortak bir zeminde uzlaştırma adına imar planlannda revizyon çalışması başlatıldı. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, ilçelerindeki gecekondulaşmanın Ankara'daki gibi tek katlı olmadığına dikkat çekti. Başkan Karabağ, Bayraklı'da özellikle çok katlı kaçak yapılaşmanın yoğun olduğunu belirterek, 'Belediyelerin yapmaya çalıştığı kentsel dönüşüm uzlaşmasında sıkıntı yaşanıyor. Vatandaş. 'Oğlum, kızım var bunlara birer daire verin, imar planlanın biraz daha iyileştirin. Ben de müteahhitle anlaşayım' diyor. 

Halkımızın ne istediğini biliyoruz. Bu kapsamda imar plan revizyon çalışması yürütüyoruz. 


Küçük parselleri birleştirip çok olmamak kaydıyla yoğunluk artışı vereceğiz. Müteahhit ve vatandaşların kolayca kat karşılığında anlaşabileceği bir imar dönüşümü çalışmasını sürdürüyoruz. Yamanlar, Onur, Gümüşpala, Emek, Çay, Adalet, Manavkuyu Mahalleri ile ilgili bu proje devam ediyor. Bu. bugünden yarına olacak bir çalışma değil, imar planlanılın kabul edilmesinin ardından vatandaşlarla müteahhitlerin anlaştığı süreci birlikte izleyeceğiz' dedi. 


Gecekondularınızı satmayın Vatandaşlara, 'gecekondularınızı satmayın' diye seslenen Başkan Karabağ, şunlan kaydetti: 'Vatandaşlarımız gecekondularını satmasınlar. İmar planlarını değiştirelim. Bunun için kendi meclisimizi ve Büyükşehir Belediyemizi ikna edelim. 


Ulaşım planını da düşünüyoruz. Halkımız endişe etmesin. Vatandaşın gönlündeki dönüşüm olmadığı sürece kentsel dönüşümün olacağına inanmıyorum. Zorlamayla bu işler olmaz. 6306 sayılı bir yasa var. Bu yasada dayatmalar var. Bu şekilde sonuç alınması mümkün değil.' 


Haber Ekspres