09 / 08 / 2022

Benzinde rekor zam muamması! Önce iptal edildi sonra yeniden fiyatı artıyor: Bu geceden itibaren geçerli

Benzinde rekor zam muamması! Önce iptal edildi sonra yeniden fiyatı artıyor: Bu geceden itibaren geçerli

Brent petrolün varil fiyatı 25 Nisan'dan bu yana ilk kez 100 doların altına indi ancak türkiye'de benzin fiyatlarına indirim yerine zam yapılıyor. Doların yeniden 17,30 sınırına gelmesiyle birlikte akaryakıta bayram öncesi rekor zam gelecek.Dünyadaki petrol fiyatlarıyla Türkiye'deki petrol fiyatları son günlerde birbiriyle çelişir duruma geldi. Petrol fiyatları, merkez bankalarının yükselen enflasyonu kontrol altına almak için para politikasını sıkılaştırması ve faiz adımlarının geleceğine yönelik sinyaller sonrası düşüşe geçti. ABD ve AB başta olmak üzere büyük ölçekli  ekonomilerde beklenen resesyona (durgunluk) ilişkin endişelerle düşüşüne devam eden petrol fiyatlarının aksine Türkiye'de Kurban Bayramı'na 2 gün kala yine rekor zam geliyor.

Uluslararası piyasada brent petrolün varil fiyatı, yüzde 2,71 azalarak 99,98 dolardan işlem gördü. Brent petrol varil fiyatı 25 Nisan'dan bu yana ilk kez 100 doların altına düştüğü görüldü.

ABD'nin Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varil fiyatı da yüzde 3,44 düşüşle 96,06 dolardan müşteri buldu. Dün Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı, 11 Mayıs'tan bu yana ilk kez 100 doların altına gerilemişti.

Dünyadaki 54 Merkez bankasının yükselen enflasyonu kontrol altına almak için para politikalarında sıkılaşmaya gitmesi, ekonomilerde resesyon beklentilerini artırırken, durgunluk beklentilerinin güçlenmesi, petrole olan talebin azalacağına yönelik endişeleri beraberinde getirdi.Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.