29 / 05 / 2022

Beşiktaş’a arkeoloji müzesi geliyor!

Beşiktaş’a arkeoloji müzesi geliyor!

Metro kazısında bulunan bulgular, istasyon açıldıktan sonra istasyon içinde ve Beşiktaş Meydanı'nda yapılacak olan 2 farklı müzede sergilenecek. 

İstanbul Beşiktaş'ta yapımı devam eden metro istasyonu inşaatında, tarihi 3 bin 500 yıl öncesine dayanan 70 mezar ortaya çıktı. Sabah gazetesinde yer alan habere göre, İstanbul'daki en eski mezarlık olarak değerlendirilen bölgede, çalışmalar devam ediyor. 3 bin 500 yıldır bölgede duran mezarlar Türk kültürüne ait kurgan tipi mezarlar oldukları yönündeki tartışmalarla yoğun ilgi görmüştü.

EZBER BOZAN KEŞIF

İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne bağlı arkeologlar tarafından süre kazılarda, mezarlar uzman ekipler tarafından tek tek numaralandırılıyor ve çizimleri yapıldıktan sonra laboratuvarlara gönderiliyor. İncelemeleri tamamlanan bulgular metro istasyonu açıldıktan sonra istasyon içinde ve Beşiktaş Meydanı'nda yapılacak olan 2 farklı müzede sergilenecek. Metro kazısında bulunan bulgular, mezarların 5 bin yaşında olduğuna işaret ediyor. Arkeolog Mehmet Ali Polat, "Kazılarda, dairesel planlı 30 adet kurgan tipi mezar ve 70 adet gömü bulduk. Burası Tunç Çağı Kurgan Mezarlığı. 200'e yakın gömü olduğunu düşüyoruz. Tunç Çağı adetlerine göre yakılarak gömülmüş cenazeler. Aynı bölgede Bizans döneminden kalma bin 500 yıllık bir kuyu var. Bu kuyunun içinde amforalar bulduk. Osmanlı, Bizans, Roma ve Tunç Çağı'na ait eserler çıkmaya devam ediyor. Kurgan Tipi Mezarlar Doğu Avrupa, Doğu Karadeniz dışında ilk kez Anadolu'da bulunuyor. Bu arkeoloji dünyasındaki ezberleri bozdu" dedi.