30 / 06 / 2022

BETONART Mimarlık Yaz Okulu 15. yılını kutladı!

BETONART Mimarlık Yaz Okulu 15. yılını kutladı!

TÇMB’nin 2002 yılından beri “BETONART” markası altında mimarlık öğrencilerine yönelik düzenlediği uygulama ağırlıklı atölye çalışması, OYAK Çimento ve Adana Çimento Fabrikası’nın desteğiyle gerçekleşti.Nilüfer Kozikoğlu’nun küratörlüğü, Ferhan Yalçın’ın koordinatörlüğü, Coşkun Çağlar Armağan, Ozan Avcı, Avşar Gürpınar, Ertunç Hünkar ve Ecem Sarıçayır moderatörlüğünü yaptığı 15. BETONART Mimarlık Okulu bu yıl 5-13 Ağustos tarihleri arasında ““nFORM nSCRIPT” temasıyla düzenlendi.


Yaz Okulu süresince katılımcılar bir yanda malzeme ve ona şekil veren aparatları, öte yanda betonu tanımlayan ağır, masif gibi tanımlara meydan okuyan deneyleri tasarladı. 9 gün boyunca farklı karışım, kıvam ve yöntemler denendi, hem sezgisel, kalıpsız ve analog, hem de dijital parametrik modelleme, hareketli kalıp teknikleri ile geniş bir yelpazede üretimler son güne kadar devam etti. Bu süre içerisinde katılımcılar OYAK Beton’dan Deniz Sarıalioğlu’ndan betonun farklı kullanım alanları ile ilgili sunumu, Doka Kalıp Teknik Müdürü Can Ali Güven ve Pazarlama Müdürü Beril Kaya’dan firmalarının tanıtım sunumunu, Kadir Has Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğr. Gör. Orkun Beydağı’ndan “Changeable Information and Material Properties” adlı sunumu, Ceyhun Baskın ve Kaya Arıkoğlu’ndan Çukurova’da gerçekleştirdikleri meslek pratiklerini dinleme fırsatları oldu.


18 üniversiteden (Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Canik Başarı Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Gediz Üniversitesi, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Toros Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi) 26 mimar adayının katıldığı Yaz Okulu’nun kapanış ve sunum gecesi 13 Ağustos saat 18:00’de OYAK  Adana  Çimento Fabrikası’nda düzenlendi.


15. yılı olması sebebiyle eski yaz okulu katılımcılarının ve moderatörlerinin de konuk olarak katıldığı kapanış gecesinde katılımcılar sertifikalarını TÇMB Ceo’su İsmail Bulut, OYAK Adana Çimento Genel Müdür Yardımcısı Memiş Vanlı’dan aldılar. Sertifika töreninin ardından  İzmir  Ekonomi Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Michael Edward’ın ve Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Ar.Gör. Cansu Cürgen’nin de konuk olarak katıldığı kapanış gecesinde katılımcılar 9 günlük süreci ve yaptığı çalışmaları anlattılar. Sunumların ardından yapılan kapanış kokteyli ile 15. BETONART Mimarlık Yaz Okulu sona erdi.