Beykoz 1. Etap Uygulama İmar Planları askıya çıktı!

Beykoz 1. Etap Uygulama İmar Planları askıya çıktı! Beykoz 1. Etap Uygulama İmar Planları askıya çıktı!

Beykoz Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi 1. Etap 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Revizyon Uygulama İmar Planları askıya çıktı.

Hafta sonu gezilecek 10 proje 3 site!

 

Beykoz Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi 1. Etap 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Revizyon Uygulama İmar Planları askıya çıktı. Bir aylık askı süresi sonunda plan bölgesinde yaşayan Beykoz halkı artık taşınmazları için imar alabilecek. 

 

Beykoz Belediyesi'nde yer alan habere göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 17 Ekim 2017 tarihinde onaylanan ve Çiğdem Mahallesi’nin tamamı, İncirköy, Soğuksu ve Çubuklu Mahallelerinin bir kısmını kapsayan 1. Etap imar planı 12.01.2018-12.02.2018 arasında Beykoz Belediyesi Plan ve Projeler Müdürlüğü’nde askıda kalacak. Beykozlular plan itirazlarını bu tarihler arasında Beykoz Belediye Başkanlığı’na yapabilecek.

 

Askı süresi dolduktan ve itirazlar değerlendirildikten sonra yürürlüğe girecek planın ardından vatandaşların imar durumuyla ilgili müracaatları alınacak, imar durumu müracaatları ise İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne yapılabilecek.

 

Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi 1. Etap 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Revizyon Uygulama İmar Planı gerçekleştirilen basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı. 

 

Yapılan toplantıya Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Planlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Mimar Eyüp Salih Elmas, Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, Başkan Danışmanı ve Meclis I. Başkan Vekili İbrahim Hocaoğlu, Plan ve Proje Müdürü Hayriye Gül Totu ve imar planının hazırlanmasında görev alan planlama ekibi katıldı.

 

Başkan Çelikbilek: “Bu planlar Beykoz’un Yüz Akıdır”

 

Beykoz’un askıya çıkan imar planlarıyla tarihi günlerinden birini yaşadığını belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek konuyla ilgili olarak, “Beykoz’a yerli ve milli planlar yaptık. Bunun onurunu yaşıyoruz. Beykoz’daki bütün yasal zorluklara rağmen şuanda imarda sahada uygulama aşamasına geldik. İstanbul’un 39 ilçesi içindeki bir ilçede bir tarih yazdık. Beykoz üzerine spekülasyon yaptırmadık. Diğer etap planlarının da bu yıl çıkmasını bekliyoruz. 2. Etap ve 3. Etap 1/1000’lik Uygulama imar Planları da  Beykoz Belediyesi’nden çıkarak İBB ve kurumlar tarafından onay aşamasındadır. Bütün planların gayesi üzerinde barındırdığı insanların hak ve hukuklarını korumak ve onları rahat ettirmektir. Bu maksatla yola çıkan ve planlama ekibinde görev alan tüm arkadaşlarımızı gönülden kutluyorum.  Beykoz’un yüz akı ve geleceği olan bu planlar ilçemize hayırlı olsun” diye konuştu.

 

Başkan Yardımcısı Eyüp Salih Elmas: “Bölgeyi Karış Karış Taradık”

 

Planlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Eyüp Salih Elmas da konuyla ilgili olarak imar  planlarını masa başında değil Belediyenin Emlak ve İstimlak Müdürlüğü, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün katkılarıyla, Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından şehir plancıları, kentsel tasarımcılar, harita mühendisleri ve danışmanlardan oluşan güçlü bir ekiple bölgeyi karış karış tarayarak, ölçüm ve analizler yaparak hazırladıklarını söyleyerek emeği geçen herkese teşekkür etti. Başkan Yücel Çelikbilek toplantıda basın mensuplarının sorularını da cevapladı.