Beykoz Ayazma mevkiindeki 2B sorunu meclis gündeminde!

Beykoz Ayazma mevkiindeki 2B sorunu meclis gündeminde! Beykoz Ayazma mevkiindeki 2B sorunu meclis gündeminde!

Beykoz Tokatköy Mahallesi Ayazma mevkiindeki yerleşim alanlarının 2/B kapsamı dışında tutulması ve tapu tahsis belgeleri iptal edilen vatandaşların durumu TBMM gündemine taşındı..

MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, İstanbul'un Beykoz ilçesi Tokatköy Mahallesi Ayazma mevkiindeki yerleşim alanlarının 2/B kapsamı dışında tutulmasına ve tapu tahsis belgeleri iptal edilen vatandaşların durumuna ilişkin soru önergesi hazırladı. Yönter sorularını Başbakan Yıldırım'a sordu.


Yönter önergesinde "İstanbul Beykoz İlçesi Tokatköy Mahallesi Ayazma Mevkii 1960'lı yıllardan bu yana yerleşim bölgesidir. Bölge sakinlerine 24 Şubat 1984 tarih ve 2981 sayılı "İmar ve Gecekondu Mevzuatına Aykırı Yapılara Uygulanacak Bazı İşlemler ve  6785 Sayılı İmar Kanununun Bir Maddesinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun" sonrasında tapu tahsis belgeleri dağıtılmış ve bölgenin yerleşim alanı olduğu resmi kurumlarca tescil edilmiştir. Bölgeye belediye ve diğer kamu kuruluşlarınca her türlü altyapı çalışmaları yapılmış, elektrik, su, kanalizasyon, telefon, toplu taşıma ve doğalgaz hizmetleri sunulmuştur." dedi.


1976 yılında yapılan harita ve kadastro çalışmalarında da bu bölgenin orman değil, yerleşim alanı olduğunu ifade eden Yönter "Buna rağmen bölgedeki yerleşim alanları kadastro çalışmaları sonucunda 6831 sayılı Kanun'un 2/B maddesi kapsamı dışında tutulmuştur. Bölgede yıllardır yaşayan konut sahibi vatandaşlarımıza işgalci oldukları iddiasıyla ihtar yazıları gönderilmiştir. İhtar yazılarından yıllar sonra 2013 yılında ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü bölge sakinlerine tutulan suç tutanaklarındaki tazminat raporunu gerekçe göstererek ödeme emri tebliğ etmiştir.


İstanbul Beykoz İlçesi Tokatköy Mahallesi Ayazma Mevkiinde yıllardır yaşayan vatandaşlarımızdan evlerini, yurtlarını boşaltmaları aksi takdirde evlerinin orman idaresince yıkılarak yıkım bedelinin kendilerinden tahsil edileceği tebliğ edilmektedir. İstanbul Beykoz İlçesi Tokatköy Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlarımız mağdur edildiklerini iade etmekte ve yaşanan soruna çözüm yolu bulunmasını talep etmektedirler." şeklinde açıklamalarda bulunarak bu kapsamda 3 soru sordu.


Yönter'in soruları

1- 1976 yılında yapılan harita ve kadastro çalışmalarında ve 1980 öncesi Orman ve Su İşleri Bakanlığı Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü'nün hava fotoğraflarında İstanbul Beykoz İlçesi Tokatköy Mahallesi Ayazma Mevkiinde yerleşim alanları mevcut mudur? Mevcutsa, bu bölge imar planlarında 6831 sayılı Kanun'un 2/B maddesi kapsamı dışında neden tutulmuştur?


2- 24 Şubat 1984 tarih ve 2981 sayılı Kanun kapsamında bölgedeki vatandaşlarımıza dağıtılan tapu tahsis belgelerinin yaklaşık 30 yıl sonra iptal edilmesinin sebebi nedir? 


3- İstanbul Beykoz İlçesi Tokatköy Mahallesi Ayazma Mevkiinde yıllardır yaşayan vatandaşlarımızın evlerinin yurtlarının yıkılmaması, daha fazla mağduriyet yaşamamaları için idari veya yasal bir düzenleme yapılması planlanmakta mıdır?