Çukurova Balkon

Beykoz’un duvarlarına tarihi figürler yapıldı!

 Beykoz’un duvarlarına tarihi figürler yapıldı! Beykoz’un duvarlarına tarihi figürler yapıldı!

Beykoz’un tarihi ve kültürel değerleri ile önemli şahsiyetleri Beykoz’un duvarlarına bir bir nakşedildi


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!Sadri Alışık meşhur selamıyla, Hisar Kalesi mütevazılığıyla, Beykoz Dalyanı yıllanmışlığıyla ilçenin duvarlarında “resim” geçidi yapıyor.   

Vizyonunu turizm ve eğitim olarak yeniden çizen, sahip olduğu doğal ve tarihi güzelliklerle  İstanbul’un nadide ilçeleri arasında yer alan Beykoz’da duvarlar ilçeye ait  tarihi eserler  ile önemli şahsiyetlerin yer aldığı resimlerle donatıldı.     

Beykoz Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmayla ilk olarak Çubuklu-Dedeoğlu arasındaki duvarlarda yer alan mevcut resimlerin yerlerine yenileri nakşedildi. Ressam Hakan Yılmaz’ın fırçasından çıkan çalışmadaki temalar ilçenin köklü birikimini yeniden gözler önüne serdi.   

Beykoz’a  ait değerlerin tanıtılmasına katkı sağlanmak ve ilçeyi güzelleştirmek amacıyla başlatılan çalışmada neler yok ki…Tiyatro Sanatçısı Sadri Alışık, Anadoluhisarı Kalesi, Beykoz Dalyanı, Çeşmi- Bülbül İbrik, sağlamlığıyla hafızalara yer eden  Beykoz Kundurası, Neyzen Tevfik,  Küçüksu Çeşmesi ve Şişecam’dan cam örnekleri yol kenarından geçenlere gülümsüyor. 

İlçedeki atıl durumdaki alanları değerlendirmek ve kültürel değerlerin yeni nesillere tanıtılmasına katkı sağlamak amacıyla mevcut resimleri yenilediklerini söyleyen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, tanıtım ve turizme  katkı sunacağına inandığı çalışmayla ilçe sakinlerinde  sahiplenme ve aidiyet duygusunun pekişeceğini  de belirtiyor. 

Beykoz’u güzelleştiren ve ilçe belleğini tazeleyen çalışma son baharda Eski Tekel Fabrikası duvarları ve Burunbahçe Mesire Alanı duvarlarının boyanmasıyla devam edecek.