Bir Kira Bir Yuva kampanyası sona erdi!

Bir Kira Bir Yuva kampanyası sona erdi!İzmir'de evlerini kaybeden depremzedeler için başlatılan ve 42 milyonu aşan bağış toplanan Bir Kira Bir Yuva kampanyası sona erdi. 


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin depremzedeler için başlattığı “Bir Kira Bir Yuva” kampanyası sona erdi. Kampanya kapsamında toplanan kira desteği 42 milyon 649 bin oldu.  İzmir  Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer kampanyaya katılan herkese teşekkür etti. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre; kampanyaya 4 bin 643 destekçi bağışta bulundu. depremde evsiz kalan ailelere toplamda 20 milyon 510 bin TL aktarıldı. Depremzedelere kapıları açılmak üzere bildirilen daire sayısı da 231'i buldu. Kampanyadan faydalanmak isteyen depremzedelerle onlara destek olmak isteyenler arasındaki eşleştirmeler ve 10’ar bin TL’lik ödemeler devam ediyor.

 Bir Kira Bir Yuva kampanyası sona erdi!

Büyükşehir’in Uzundere’de bir yıl boyunca ücretsiz olarak depremzedelerin kullanıma sunduğu konutlara yerleşen aile sayısı ise 147’ye ulaştı. Depremzedeler konutlardan ayrılırken mobilyaları ve beyaz eşyaları da yanlarında götürebilecekler. Elektrik, su, yakıt faturaları ve ortak giderler de bir yıl boyunca İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenecek.

“Yaralarımızı dayanışmayla sardık” 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, başta “Bir Kira Bir Yuva” kampanyası olmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü tüm kampanyalara destek veren herkese teşekkür etti. Başkan Tunç Soyer, “Felaketlerin acısını dayanışmak ve yaraları birlikte sarmak bir nebze de olsa hafifletiyor. O kadar büyük bir dayanışma örneği gösterdiniz ki; İzmir’de dayanışmanın tarihini yazdık. Sayenizde hiçbir yurttaşımızı aç açıkta bırakmadık. Bunların hepsini birlikte yaptık” dedi.  

Orta hasarlılara da 5’er bin lira destek veriliyor 

Diğer yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi 30 Ekim depreminde evleri orta hasarlı olan 629 ailenin 5’er bin TL'lik kira destek ödemesini tamamladı. Bu hafta içinde evleri orta hasarlı olan 40 ailenin kira yardımı da banka hesabına yatırılacak. Büyükşehir, başvuru ve değerlendirmelere göre kira yardımına devam edecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, orta hasarlı ev tespiti yapılmış aileler için belediye bütçesinden her bir haneye 5’er bin liralık kira desteği verileceğini belirterek bu kapsamda 35 milyon liralık bir kaynak ayıralacağını dile getirdi. Ağır hasarlı binalardaki 179 haneye 10 bin liralık destek ödemesini de kendi bütçesinden yapan Büyükşehir, bu hafta 50 ağır hasar tespiti yapılmış daire sahibinin kira yardımını da banka hesaplarına yatırılacak. Halkın Bakkalı üzerinden depremzedelere eşya sağlamak için genişletilen Biz Varız dayanışma kampanyası devam ediyor.

Bir Kira Bir Yuva’da kira desteği 42 milyon TL'yi aştı!