Bir puanlık faiz indirimi konut kredilerini canlandırır

Bir puanlık faiz indirimi konut kredilerini canlandırır

Piyasaların 0,5 puanlık bir indirimini satın aldığını belirten Finansbank Genel Müdürü Sinan Şahinbaş, hem 0,25 hem de 1 puanlık indirimin sürpriz olacağını söyledi.


 Finansbank'ın kredi kartı CardFinans'ın yeni özelliklerinin tanıtıldığı toplantıda gazetecilerin sorusu üzerine Şahinbaş, "Eğer az bir faiz indirimi olursa gerek içeride gerek dışarıdaki tehditlere göre az bir faiz indirimi olabilir. Ama benim beklentim 0,50 ile 0,75 baz puan arasında. 0,25 puan da 1 puan da sürpriz olacak." diye konuştu. Faizlerin düşmesinin konut kredilerinde çok önemli bir etken olacağını vurgulayan Şahinbaş, "Faizlerin düşmesiyle konut kredilerinde bir canlanma olur, tabii bu ne kadar indireceğine bağlı. 0,25 puan indirirse etki olmaz; ama 1 puana yakın indirirse orada bir canlanma olacağına inanıyorum." değerlendirmesini yaptı.


Kredi kartı ile konut kredisi çekilebilecek


15 dakikada kredi kartı uygulamasını başlatan Finansbank, CardFinans'a başka hiçbir kredi kartında olmayan 10 yeni özellik ekledi. CardFinans ile kredi kartı müşterileri sıfır faizli kredi kullanabilecek, otomobil ve tüketici kredisi alabilecek, işsizlik sigortası kapsamına girebilecekler. Bireysel Bankacılık Grup Yöneticisi Tunç Akyurt'un verdiği bilgiye göre yeni CardFinans'a sahip olacak müşteriler, kredi kartları ile alışveriş yapmanın yanı sıra, verecekleri ekstre bakiyesi sözüne karşılık kredi kartı limiti içinden sıfır faizle kredi çekerek her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecek, kartlarını göstererek, herhangi bir ek belgeye ihtiyaç olmadan Finansbank'tan ihtiyaç veya oto kredisi kullanabilecek, ücretsiz otomatik fatura ödeme talimatının yanısıra kira ve aidat gibi düzenli ödemeler için de CardFinans'a EFT/havale talimatı verebilecekler. Harcamalarını kontrol altında tutmak isteyen kart sahipleri ise belirledikleri aylık ekstre tutarını aştıklarında SMS ile uyarılarak, bilgilendirilecek. CardFinans İşsizlik Sigortası hizmeti ise kart sahibinin isteği dışında işsiz kalması durumunda, kredi kartı hesap ekstresi borç bakiyesi, sigorta teminat limitleri dahilinde 'karşılıksız' olarak karşılanacak.


Türkiye'de kredi kartı sektöründe yüzde 8'lik paya sahip olan CardFinans'ın yıllık işlem hacmi 8,8 milyar YTL'nin üzerinde. Kart sayısının 2,9 milyona yükselmesi ile pazarın liderleri arasında yer alan banka, kredi kartı pazarındaki pazar payını 2009 sonunda yüzde 10'lu rakamların üzerine çıkarmayı hedefliyor. Genel Müdür Şahinbaş, "Şimdi CardFinans yeni özellikleri ile bir kredi kartından çok daha ötesine geçerek gerçek bir bireysel finansman aracı haline gelecek. Müşterilerimizin cüzdanlarındaki tek kredi kartı olmak ve tüm harcamalarını da CardFinans'ta toplamak istiyoruz." dedi. Eylül 2007 itibarıyla toplam 35,5 milyon kredi kartı bulunuyor. Müşteri sayısına göre 14 milyonun üzerinde bir kredi kartı müşterisi var. Diğer bir ifadeyle kişi başına 2,5 kredi kartı düşüyor. Kart adedi yıllık ortalama yüzde 17 büyürken, kredi kartı alacakları yüzde 42'lik yıllık büyüme ile 25 milyar YTL'ye ulaştı.
 
(Zaman)