Bitcoin aracıyı ve masrafları ortadan kaldırdı!

Bitcoin aracıyı ve masrafları ortadan kaldırdı!


Bitexen CEO'su Yahya Tuğyan Erdem blokzincirlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erdem, Para Dergisi için kaleme aldığı yazıda, Bitcoin'in sahip olduğu sınırlı arz sebebiyle enflasyondan etkilenmediğini belirtti. 


Bitexen CEO'su Yahya Tuğyan Erdem blokzincirlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bitexen CEO'su Yahya Tuğyan Erdem'in Para Dergisi'ndeki yazısı şu şekilde;

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto olarak bilinen kişi ya da kişiler tarafından geliştirilmiş ve 2009 yılında kullanımına ilk kez başlanmış bir dijital varlıktır. Bitcoin'i ortaya çıkaran kişi ya da kişilerin bilinmiyor olması, aslında Bitcoin'in temelinde yatan merkeziyetsizlik ve sahiplik üstü bir varlık olması Bitexen CEO'su özelliklerine önemli şekilde Yahya Tuğyan Erdem hizmet etmektedir. Bitcoin merkeziyetsiz, dağıtık ve tek bir kişi ya da kurum tarafından kontrol edilemezdir. Onu oluşturan Bitcoin topluluğu ve bu topluluğun her bir ferdidir. Geçtiğimiz günlerde Macaristan Budapeşte'de açılışı gerçekleştirilen Satoshi Nakamoto heykeli, eseri inceleyen kişinin yüzünü yansıtacak şekilde tasarlanmıştır. Buradaki amaç, Bitcoin'in tek bir sahibinin olmadığı ve onu kullanan herkesin Bitcoin'i oluşturduğu felsefesini aktarmaktır.

Bitcoin aracıyı ve masrafları ortadan kaldırdı!

BİTCOİN'İN ÖZELLİKLERİ 

Bitcoin itibari paraların aksine bir kurum, merkez bankası ya da hükümet tarafından kontrol edilemez. Bu özelliği ile tam merkeziyetsiz bir yapıya sahip olan Bitcoin, sahip olduğu sınırlı arzı ile de enflasyondan etkilenmemektedir. Blokzincir üzerinde Bitcoin madenciliği yapan görevliler tarafından kayıtlarının blokzincire işlendiği, değişmez, dağıtık ve açık kaynak kodlu yapısı Bitcoin'in güvenli yapısını ortaya çıkarmıştır. Bu madencilere dağıtılan blok ödülü tutarı ise yaklaşık olarak her 4 yılda bir yarı yarıya azalacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sürece "Halving” (Yarılanma) adı verilmektedir. Bu şekilde dolaşıma girecek Bitcoin miktarı her halving döneminde azaltılarak Bitcoin enflasyonu kontrol altına alınmaktadır.

Bitcoin aracıyı ve masrafları ortadan kaldırdı!

EŞTEN EŞE ELEKTRONİK NAKİT SİSTEMİ 

Bitcoin aynı zamanda para transferleri konusunda da bir devrim gerçekleştirmiştir. “Bitcoin: Eşten Eşe Elektronik Nakit Sistemi” isimli çalışma ile ortaya atılan Bitcoin, sınır ötesi gönderimlerde binlerce insan tarafından tercih edilmektedir. Günümüzde ülkeler ya da kıtalar arası para gönderimi hem yüksek masraflı hem de uzun sürelerde gerçekleşmektedir. Bitcoin ile ise dünyanın herhangi bir noktasındaki bir kişi, başka bir kişiye çok kısa sürede ve geleneksel yöntemlere kıyasla çok düşük masraflarla Bitcoin gönderimi gerçekleştirebilmektedir. Aracıyı ve masrafları ortadan kaldıran Bitcoin, bu açıdan değerlendirildiğinde de bir devrim niteliğindedir. Ortaya çıktığı tarihten itibaren topluluklar, kurumsal şirketler ve hatta ülkeler tarafından kabulü ve benimsenmesi ile sınırları aşmaya devam eden Bitcoin'in gelecekte daha çok hayatımızın içerisinde olması “kaçınılmaz” bir gerçektir.

Futbol kulüplerinin kripto paraları değerlenecek mi?