Bitlis'te Tarihi İşletme Oteli turizme kazandırılıyor!

 Bitlis'te Tarihi İşletme Oteli turizme kazandırılıyor! Bitlis'te Tarihi İşletme Oteli turizme kazandırılıyor!

Vangölü Feribot İşletme Müdürlüğünce 1947 yılında Bitlis'in Tatvan ilçesinde yaptırılan ve dönemin birçok devlet büyüğünü ağırlayan İşletme Oteli, 15 yıl aradan sonra restore ediliyor.Vangölü Feribot İşletme Müdürlüğünce 1947 yılında Bitlis'in Tatvan ilçesinde yaptırılan ve dönemin birçok devlet büyüğünü ağırlayan İşletme Oteli, 15 yıl aradan sonra restore ediliyor.


Bitlis Valiliği ve Tatvan Belediyesinin girişimleri sonucu Selçuklu Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanlığınca restorasyona alınan tarihi otel, aslına uygun şekilde restore edilecek.

 

Cumhurbaşkanlarından İsmet İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay ile dönemin başbakan, bakan ve birçok devlet büyüğünün misafir edildiği otel, yapılacak restorasyonla turizme kazandırılacak.

 

Oteldeki çalışmaları inceleyen Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, Tatvan ile özdeşleşen bu tarihi yapının yeniden hayat bulması için valilik desteğiyle çalışma başlattıklarını söyledi.

 

Aksoy, 67 yıl önce yöreye özgü taşla inşa edilen tarihi yapının, yeniden aslına uygun şekilde restore edilmesini sağladıklarına değinerek, şöyle konuştu:

 

"Otelin restorasyonuyla ilgili ihale tamamlanarak, bina yüklenici firmaya devredildi. Yüklenici firma da vakit kaybetmeden restorasyon çalışmalarına başladı. Bu yapı Vangölü Feribot İşletmesi Müdürlüğünce 1947 yılında Tatvan İşletme Oteli olarak ilçemizde yapılmış. Birçok devlet büyüğü gelip burada konaklamış. Otel özel işletmeye verildikten sonra belediyeye devredildi. Bina o dönemlerde boş olduğu için bakımsızlıktan kullanılamaz hale geldi. Bu tarihi otel ilçemizin bir simgesi. Binanın duvar, çatı ve ahşap kısımları yangında tamamen zarar görmüş. Bu yapıyı aslına uygun şekilde restore ettireceğiz. Taş yapıyı ortaya çıkartıp, otantik şekilde ve tarihi misyonuna uygun bir restorasyon çalışması yapacağız. Burayı ayağa kaldırıp, halka açık konuk evi yapmayı amaçlıyoruz. Ayrıca otelin çevre düzenlemesini ve bahçe duvarlarını da yapacağız."


Hürses