Brisa ikinci fabrikasını Aksaray'da açacak!

Brisa ikinci fabrikasını Aksaray'da açacak!

Brisa; ikinci fabrikasını Aksaray’da açmaya hazırlanıyor. Genel Müdür Yiğit Gürçay, “Bu 300 milyon dolarlık bir yatırım. İlk etapta bu yıl için 140 milyon dolar haracayacağız. İstihdam sağlamaya başladık” dedi.


Sabancı Holding'in iştiraklerinden Brisa, uluslararası ölçekte büyük yatırımlarına bir yenisini ekliyor. Bridgestone ve Lassa'yı bünyesinde barındıran Brisa; ikinci fabrikasını Aksaray'da kuruyor. İstanbul'da dün düzenlenen yıllık değerlendirme toplantısında konşuan Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay, hem bu yeni yatırımın müjdesini verdi hem 2015 yılı sonuçlarını ve yeni dönem hedeflerini açıkladı. Gürçay, “İstikrarlı büyümemizi ülkemize yaptığımız yatırımlar ve uluslararası pazarlarda derinleşen gücümüzle sürdüreceğiz” dedi.

YATIRIMLA TAÇLANDIRDIK

Brisa'nın 2015'te satış gelirini yüzde 6,4 artışla 1 milyar 802 milyon liraya çıkardığının altını çizen Gürçay, şirketin aynı dönemde esas faaliyet kârınnı yüzde 10 artarak 291 milyona yükseldiğini belirtti. Gürçay, “Net dönem kârı yüzde 3 artışla 192 milyon lira olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl toplam 108 milyon dolar yatırım yapan Brisa, 2016 için hedef büyüttü. Bu yıl 120-140 milyon dolar Aksaray fabrikasına ayrılmak üzere toplamda 170-190 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor. Şirketin kurulduğu 1988'den bu yana ülkemize yaptığı toplam yatırım tutarı 1 milyar doları geçti” diye konuştu.

HEDEF BARCELONA'YLA 1 MİLYAR KİŞİYE ULAŞMAK

Uluslararası pazarlarda sadece satış ağına değil, markanın güven duyulan kalitesinin tanınmasına da odaklandıklarına değinen Gürçay, şunları kaydetti: “Bir yandan satış ağımızı çok hızlı bir şekilde geliştiriyoruz. Aktif olmadığımız coğrafyalara açılıyoruz. Bugün Lassa 70 ülkede 80 distribütöre sahip, ayrıca 23 ülkede 130'un üzerinde Lassa tabelası altında lastik satış ve hizmet mağazası bulunuyor. Bir yandan da markamızın bilinirliği için çalışıyoruz. Bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz 21,6 milyon Euro değerindeki FC Barcelona anlaşmamızla 1 milyar kişiye ulaşmayı hedefliyoruz."

 

ÇİN'DEN AVUSTURYA'YA

Lassa'nın 2015 yılında Hong Kong ve Gürcistan'da belediye ihalelerine katılarak başarılı bir sonuç elde ettiğini aktaran Brisa Genel Müdürü, “Avusturya Posta Servisi Yellow Post, Lassa lastiklerini tercih ediyor. Mısır, İran ve Libya'da ise yeni orijinal ekipman anlaşmaları gerçekleştirildi. Markanın odaklandığı ve fırsat gördüğü pazarlar ise İspanya, Fransa, Yunanistan, Balkanlar, Çin, Güney Kore, Kuzey Afrika ve İran gibi geniş bir coğrafyayı kapsıyor” dedi.

Yıllık 4,2 milyon lastik

2 bin 600 çalışanı olan Brisa, Aksaray Organize Sanayi Bölgesi'nde 2018'de faaliyete girecek ikinci fabrikasıyla istihdam ve üretim kapasitesini de artıracak. 300 milyon dolar tutarında bir başlangıç yatırımıyla hayata geçirilen Aksaray fabrikası, İzmit'teki kapasiteye ek olarak, binek ve hafif ticari segmentinde yıllık 4.2 milyon adet üretim kapasitesi sağlayacak. Toplam üretimi kapasite ise % 30 oranında artmış olacak.

Markamızın elçisi Arda

Milli futbolcu Arda Turan'ın Lassa markasının elçisi olduğunu söyleyen Genel Müdür Yiğit Gürçay, şunları kaydetti: “Kendisi, global olarak gittikçe daha fazla ilgi görüyor ve Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük futbol yeteneklerinden biri olarak ülkemiz için gurur duyulan önemli bir değer. Bu anlamda kendisiyle yapmış olduğumuz işbirliği de, attığımız stratejik adımlardan biri. Tüm bu atılımlarla Lassa'yı Türkiye'nin global ölçekli bir markasına dönüştürme yolunda ilerliyoruz” dedi.


Yeni Şafak