BTSO üyeleri Bursa projelerini inceledi!

BTSO üyeleri Bursa projelerini inceledi!Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) 7’nci Meslek Komitesi üyeleri, BTSO tarafından hizmete açılan Enerji Verimliliği Merkezi’nde incelemelerde bulundu. MESYEB’i de ziyaret eden komite üyeleri her iki merkezin çalışmaları hakkında bilgi aldı.BTSO’nun çalışmalarının odak noktasını oluşturan meslek komiteleri, sektörlerine ışık tutan çalışmalarına devam ediyor. Enerji sektöründe faaliyet gösteren firmaların oluşturduğu 7’nci Meslek Komitesi Başkanı Erdal Aktuğ, Meclis Üyesi Mümin Ceyhan ve komite üyeleri, BTSO tarafından BEBKA’nın destekleriyle 1 milyon 250 bin TL’lik bütçe ile Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSAB) hayata geçirilen BTSO Enerji Verimliliği Merkezi’ne inceleyerek merkezin kısa vadede gerçekleştireceği çalışmalar hakkında bilgi aldı. BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Şakir Umutkan ve Fahrettin Gülener’in de bulunduğu ziyarette, komite üyelerine merkezin amacı ve çalışma alanları gibi konularda sunum gerçekleştirildi.

BTSO’nun 16 Makro Projesi’nden birisi olan Yeşil Büyüme Projesi kapsamında kurulan Enerji Konseyi’nin talepleri doğrultusunda hayata geçirildiğini hatırlatan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Umutkan, "Komitemizin ve Enerji Konseyimizin çalışmaları sonucu Türkiye’de gelişmekte olan enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji piyasasının sanayici için doğurduğu ihtiyaçlara çözüm getirecek bu merkez hayata geçirildi. Merkezimizde sanayicimizin ihtiyaç duyduğu ölçüm faaliyetleri, ISO 50001 danışmanlık hizmetleri, alternatif enerji projelendirme, eğitim faaliyetleri, detaylı enerji etütleri, enerji yöneticisi uygulama eğitimleri, karbon ayak izi hesaplama gibi çalışmaları kısa süre içerisinde gerçekleştireceğiz" dedi.


BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Gülener de ilk kez Bursa’nın hizmetine sunulan Enerji Verimliliği Merkezi’nin sektörde yaşanan problemleri ve sanayicinin karşılaştığı zorlukları tespit edip çözüm önerileri getireceğini ve enerji verimliliği konusunda bilgilendirici çalışmalar gerçekleştirileceğini söyledi. BTSO çatısı altında mesleki eğitim faaliyetlerini sürdüren BUTGEM gibi Enerji Verimliliği Merkezi’nin de Bursa iş dünyasının rekabetine güç katacağını söyleyen Gülener, sanayicinin en büyük girdisi olan enerjide, verimliliğin artırılmasının sanayiciler için küresel rekabette avantaj sağlayacağını da ifade etti.


MESYEB 65 AYRI MESLEKTE BELGELENDİRME HİZMETİ VERMEYE HAZIR

Enerji Verimliliği Merkezi’ndeki incelemelerin ardından komite üyeleri, BTSO çatısı altında mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme faaliyetlerini sürdüren BTSO MESYEB’i ziyaret etti. MESYEB Genel Müdürü Ramazan Karakök, sektörlerin üretim ve hizmet kalitesini uluslararası standartlara kavuşturmak amacıyla hayata geçirilen merkezin çalışmaları hakkında komite üyelerine sunum yaptı.

MESYEB’in şu anda 4 meslekte sınav ve belgelendirme yetkisinin bulunduğunu anlatan Karakök, "Ancak birçok farklı sektörü barındıran Bursa’da bu bizim için yeterli değildi. İnşaat sektöründe 14, metal sektöründe 17, enerji sektöründe 6, otomotiv sektöründe 21, kimya sektöründe ise 3 meslek olmak üzere toplam 61 meslek için başvurumuzu yaptık. Kısa süre önce de bu başvurularımızla ilgili Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akreditasyon denetiminden geçtik" diye konuştu.

7’nci meslek komitesi üyeleri, ayrıca geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Efkan Ala ve sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da temel atma törenine katıldığı MESYEB’in yeni binası ile Tekstil ve Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi’nin inşaatındaki çalışmaları inceledi.Bursa'da Meydan