07 / 07 / 2022

Buğday krizi kapıda! Sadece 10 hafta yetecek stok kaldı

Buğday krizi kapıda! Sadece 10 hafta yetecek stok kaldı

Rusya-Ukrayna savaşı bir yana korona virüs bir yana, dünya devi Çin ve Hindistan’ın da buğday stoku yapmaya başlamasının ardından gıda krizi tüm ülkeleri alarma geçirirken, tarım analiz firması Gro Intelligence’a göre sadece 10 haftalık buğday stoku kaldı.Türkiye’de geçtiğimiz yıl gübre fiyatlarına gelen yüzde 200-400 zam nedeniyle tarlalar gübresiz kalırken, hasat döneminin yaklaşmasıyla birlikte çiftçiler verimde büyük bir düşüş yaşanmasını bekliyor.

İktidarın yetersiz tarım politikası nedeniyle yıldan yıla azalan rekoltede gübre darbesiyle de büyük bir kayıp yaşanması bekleniyor.

Ülkede durum bu haldeyken dünyada ise sadece 10 haftalık tüketim için buğday kaldı.

İki buğday devi Rusya ve Ukrayna’nın savaş halinde olması, korona virüsün üretime olumsuz etkisi ve Çin, Hindistan gibi ülkelerin muhtemel gıda krizi için stok yapmaya başlaması, buğdaydaki krizi giderek derinleştirdi.


 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.