01 / 07 / 2022

Bursa affedilen kaçak yapıların altında kalacak!

Bursa affedilen kaçak yapıların altında kalacak!

Depremler ve kaçak yapılarla ilgili açıklamalarda bulunan TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Fikri Düşünceli "Bursa affedilen kaçak yapıların altında kalacak" dedi.Son günlerde ülkemizde meydana gelen depremler sonrasında akıllarda soru işaretleri oluşturulmaya başlandı. Büyük bir depremin habercisi olabilecek bu depremler kimi evlerin ve iş yerlerinin zarar görmesine neden oluyor. TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Fikri Düşünceli "Bursa affedilen kaçak yapıların altında kalacak" şeklinde konuştu.

Bursa'da Bugün Gazetesi'nde yer alan habere göre; Bursalılar son zamanlarda yaşanan depremlerden tedirgin olmaya başladı. Daha önce 1855 ve 1999 depremlerinin yaşandığı ve ağır zayiatların verildiği Bursa'da evlerin güvenilirliğini hakkında konuşan, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Fikri Düşünceli Bursa'da kaçak yapılaşmanın yoğun olduğunu kaydetti.

Bu binaların güvenli olmadığını ve Bursa'daki binaların yüzde 60'ının mühendislik hizmeti almadığını kaydeden Düşünceli "Mühendislik hizmeti almamış binaların depremde göstereceği hareket haliyle yıkıcı olacaktır. Depremlerin doğal afetlere dönüşme riski çok büyük" diye konuştu.

İMAR BARIŞI KAÇAK YAPILAŞMANIN ÖNÜNÜ AÇTI

Henüz kaçak yapıların önü kesilememişken bir de imar barışının gündeme gelmesinin yanlış olduğunu sözlerine ekleyen Düşünceli "Bursa'da kaçak yapılaşma oldukça yoğun bunun üzerine bir de imar barışı yapmak tuzu biberi oldu. Sadece Bursa'da değil tüm Türkiye'de kaçak binalar yapılıyor, kendiliğinden mahalleler oluşmaya başladı. Bu projesiz binalar, mahalleler deprem güvenliği açısından önemi bir risk oluşturmaktadır" dedi.

GÜVENDE OLMAK İÇİN NELER YAPMAK GEREKİYOR

Bursa'da güvende olmak için bir acil durum ve deprem hareket planının olması gerektiğinin altını çizen Fikri Düşünceli, Bursa'nın en önemli sorunlarından birinin deprem toplanma alanlarının olmaması olduğunu söyledi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE DEVLET ARADAN ÇEKİLMEMELİ

Kentsel dönüşümün başarısız bir şekilde bulunduğunu belirten Düşünceli, devletin bu projeye ticari baktığını, aradan çekilip vatandaşla müteahhidi karşı karşıya bıraktığını kaydetti. Kentsel dönüşümün devletinde devrede olduğu şekilde yapılması gerektiğini ve vatandaşın müteahhitin inisiyatifine bırakılmamasını kaydetti.