08 / 12 / 2022

Bursa Büyükşehir'den İnegöl'e kentsel dönüşüm desteği!

Bursa Büyükşehir'den İnegöl'e kentsel dönüşüm desteği!

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İnegöl'de kentsel dönüşüm projesi için çalışmalara başladı. Proje dahilinde ilçede yıkımlar başladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi, İnegöl ilçesinde 34 senedir hizmet veren ve son depremsellik testinden Hükümet Konağı’nın yıkımını gerçekleştirdi. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre; Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’yı sadece yaparak değil, yıkarak da güzelleştireceklerini söyledi.

Bursa’nın merkezinde ve 17 ilçesinde altyapı ve sanat dahil olmak üzere birçok alanda çalışmalarına devam eden Bursa Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde olduğu gibi ilçelerde de ömrü sona eren binaların yıkımı için destek vermeye devam ediyor. 1987 yılında İnegöl ilçesinde hizmet vermeye başlayan ve son yapılan testlerde depreme dayanıksız olduğu saptanan Hükümet Konağı, binanın tahliye edilmesi sonrasında Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı. Çalışmaları yerinde inceleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, beraberindeki Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl Kaymakamı Eren Arslan ve AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Durmuş ile beraber yetkililerden bilgi aldı. Ekiplerin bir saatlik çalışmasının sonrasında binanın bir kısmı saniyeler içerisinde büyük gürültü içerisinde yıkıldı. Çevrede gerekli güvenlik önlemleri alınırken, binanın depreme dayanıksız olduğu ortaya çıktı. 

Bursa Büyükşehir den İnegöl e kentsel dönüşüm desteği!

“Ciddi maliyetlerle kamulaştırarak bir iyilik yapıyoruz”

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl ilçesindeki Hükümet Konağı’nın yıkımıyla tarihi bir an yaşadıklarını söyledi. Geçmiş dönemde her gelen hakim ve savcı için odaların bölünerek veya koridorların odalara dönüştürülmesiyle yeni yerler inşa edildiğini anımsatan Başkan Alinur Aktaş, 2011 senesinde yapılan adliye binasının ilçeye hizmet vermeye başladığını belirtti. Hükümet Konağı’nın artık işlevini tamamladığını ifade eden Başkan Aktaş, “Hükümet Konağı’nın başka yerde yapılmasıyla bu alan farklı konularda ilçeye hizmet edecektir. Yeni belediye binasının ardından bölge yeni cazibe merkezi olacak. Bina zaten kötü durumdaydı. Aynı şeyleri Bursa merkezde de yapıyoruz. İki kolonu kesmekle koca binaların yıkıldığını görüyoruz. Aslında ciddi maliyetlerle kamulaştırarak bir iyilik yapıyoruz. Bursa’yı sadece yaparak değil, yıkarak da güzelleştireceğiz. Çalışmanın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bursa Büyükşehir den İnegöl e kentsel dönüşüm desteği!

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, şehirlerin de yaşayan birer organizma olduğunu, gereksinimlere göre uygulamalar hayata geçirdiklerini dile getirdi. Vadesi biten binaların değiştirildiğini belirten Taban, “Yaklaşık 34 yıllık binanın yıkımını yapıyoruz. Bugün için riskli bir yapı. Daha sağlıklı ve sağlam yapıya dönüşecek. Bölgenin kent meydanına dönüştürülmesi için bir hayal kurmuştuk. Yeni İnegöl Belediye binasının önünde oluşturulacak meydanı büyütmeyi planladık. Şehirler meydanlarıyla anılır. Hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

İnegöl Kaymakamı Eren Arslan, tarihi bir kararla 34 sene hizmet veren binanın deprem mevzuatına aykırı olduğu için yıkımına başlandığını söyledi. Çalışmaların hayırlı olması yönünde temennide bulunan Arslan, İnegöl’e yakışır ve mimarisiyle örnek bir binayı ilçeye kazandırmak istediklerini dile getirdi.

Bursa'da görüntü kirliliğine neden olan binalar ortadan kaldırılıyor!
Geri Dön