Bursa Emek-Şehir Hastanesi Metro Hattı ihalesinde son durum!

Bursa Emek-Şehir Hastanesi Metro Hattı ihalesinde son durum!Danıştay tarafından pazarlık usulüyle gerçekleştirilmesi nedeniyle Bursa'daki metro hattının ihalesini iptal etmişti. Metro hattı için yine aynı usulle ihale yapıldı.


Danıştay tarafından pazarlık usulüyle gerçekleştirilmesi nedeniyle Bursa'daki metro hattının ihalesini iptal etmişti. Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre; Bursa'daki metro hattı için yine aynı usulle ihale yapıdı. 

İlk ihaleyi 1.6 milyar TL bedelle alan Taşyapı ve Söğüt İnşaat firması bu kez 1.9 milyar TL teklif vererek ihalenin kazananı oldu. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Tam kapanma döneminde tam usulsüzlük var.  Danıştay'ın iptal gerekçesi olan pazarlık usulüyle ihale tekrar yapıldı.  İhale aynı firmaya bu kez daha yüksek bedelle verildi. Nereden bakarsanız bakın hukuksuzluk ve kamu zararı oluştu” diyerek duruma tepkisini dile getirdi. 

Akın, şu açıklamalarda bulundu:

“Bursa'da Emek – Şehir Hastanesi arasına yapılacak raylı sistem hattıyla ilgili ihale Danıştay 13. Dairesi tarafından iptal edildi ve ihalenin istisna olması gereken ve 21-B olarak tanımlanan pazarlık usulüyle belli firmaların davet edilerek yapılmasının rekabete aykırı olduğu vurgulandı. Ancak Danıştay'ın iptal gerekçesi olan pazarlık yöntemiyle yeniden ihale yapıldı.

Bursa Emek-Şehir Hastanesi Metro Hattı ihalesinde son durum!

BEDELİ DAHA DA ARTTI

İlk tur 5 Mayıs'ta, ikinci tur ise 7 Mayıs'ta gerçekleşti. Daha önce 1.6 milyar lira olan bedel 1.9 milyar liraya çıktı. Hem usulsüzlük var hem de 300 milyon lira daha fazla bedel ödeniyor.”

İHALE SÜRECİ JET HIZIYLA TAMAMLANDI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, konuya ilişkin açıklamasında, Danıştay'ın iptal ettiği Bursa'daki metro hattına ilişkin yeni ihale sürecinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesindeki Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından jet hızıyla gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Bursa Emek-Şehir Hastanesi Metro ihalesine Danıştay'dan iptal kararı!