20 / 08 / 2022

Bursa Emek-Şehir Hastanesi Metro ihalesine Danıştay'dan iptal kararı!

Bursa Emek-Şehir Hastanesi Metro ihalesine Danıştay'dan iptal kararı!

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Danıştay'ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın Bursa Emek-Şehir Hastanesi raylı sistem inşası için 2 şirketin kazandığı 1 milyar 600 milyon TL bedelli ihale için iptal kararı aldığını dile getirdi. CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Danıştay'ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın Bursa Emek-Şehir Hastanesi raylı sistem inşası için 2 şirketin kazandığı 1 milyar 600 milyon TL bedelli ihale için iptal kararı aldığını dile getirdi. 

Sözcü'den Halil Ataş'ın haberine göre; konuyla ilgili alınan bilgilerde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın düzenlediği ihaleyi yaklaşık 1 milyar 600 milyon TL bedelle Taşyapı ve Söğüt İnşaat kazandı. Ege Gökmen İnşaat ve Günfalt İnşaat ise bu çapta bir ihalenin davet usulü gerçekleştirilmesine itirazda bulundu ve dava açtı. Dava,  Ankara  4. İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. Mahkemeden red alınmasından sonra konu Danıştay'a götürüldü. Danıştay 13'üncü Dairesi 1 milyar 600 milyon TL bedelli hafif raylı sistem ihalesinin iptaline karar verdi. 

Bursa Emek-Şehir Hastanesi Metro ihalesine Danıştay dan iptal kararı!

“YANDAŞ FİRMALARA DAVET USÜLÜYLE ANAHTAR TESLİMİ İHALE EDİLMİŞ”

CHP Bursa il Başkanı İsmet Karaca, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. İsmet Karaca, şöyle konuştu:

- Ege Gökmen İnşaat'ın daha önce de Afyonkarahisar-Şuhut yolunu ve Ankara-Polatlı-Afyonkarahisar-Uşak-Manisa-İzmir yüksek standartlı Demiryolu ihalesini, Iğdır-Gelendost üstyapı ihalesini, Antalya-Manavgat bakım onarım ihalesini, Antalya-Alanya yolu bakım onarım ihalesini, Erzurum-Aşkale-İspir devlet yolu ihalesini de yargı yoluyla iptal ettirdiği biliniyor.

- İhale rakamının inanılmaz derecede yüksek olduğu Bursaray Emek-Şehir Hastanesi hattı ihalesinin de iptal edilmesi, AKP hükümetinin işleri hangi yollarla yürüttüğünü ortaya koymuştur. Daha önce yaptığımız açıklamalarda Emek-Bursaray hattının en az 570 milyon lira daha pahalıya yapıldığını ortaya koymuştuk. Danıştay kararı da bu bakış açımızın doğruluğunu teyit etmektedir.

3 KATLIK FİYAT

İsmet Karaca, daha önce gerçekleştirdiği baısn toplantısında Emek-Şehir Hastanesi Bursaray hattının çok maliyetli olacağını rakamlarla anlatarak şunları kaydetmişti:

- Alinur Aktaş’ın geçmişteki açıklamalarına göre maliyeti 600 milyon lira olan 6.1 km’lik hat Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 1.6 milyar liraya ihale edildi. Şehir içinden değil, tarladan geçiyor ama kilometre birim maliyeti bakımından Türkiye’nin en pahalıya imal edilmiş hattı olacak.

- O fiyat neden tam 3 katına çıktı, bunun sebebini ve nasıl olduğunu açıklayın. İzmir'de yakın zaman önce ihalesi yapılarak imalatı devam eden Narlıdere – F. Altay metro hattı incelendiğinde, toplam 7,2 km uzunluktaki bu hatta 7 istasyon mevcut ve ve komple delme tünel olarak inşa ediliyor.

- Bu hat 1 milyar liraya ihale edildi. Bursaray Emek-Şehir Hastanesi hattı ise aç-kapa tünel olarak imal edilecek.  İzmir  hattının delme tünel olması maliyetleri yüzde 40 arttıran bir unsur olarak değerlendirilmelidir.

- Bursa hattına göre 1,1 km daha uzun ve istasyon sayısı acısından değerlendirildiğinde 7 istasyon imalatı ile Bursa hattına göre 3 istasyon fazlası vardır. Toplam 1 milyar 27 milyon liraya ihale edilmiştir.

- Emek-Şehir Hastanesi hattı ise 6.1 kilometre uzunluğunda ve 1.6 milyar liraya ihale edildi. Bakanlık, Bursaray'ın bu hattını olması gerekenden 570 milyon lira daha pahalıya yaptırıyor demektir.

Bursa Emek-Şehir Hastanesi Metro ihalesine Danıştay dan iptal kararı!

DİĞER İHALELERDEKİ HAT, ÖZELLİĞİ, UZUNLUĞU, KİLOMETRE MALİYETİ

Diğer ihalelerin de hat özelliğine, uzunluğuna, kilometre maliyetine ilişkin de açıklamalarda bulunan İsmet Karaca, şunları paylaştı: 

a)İzmir, Narlıdere-F Altay hattı, 7.2 km, 7 istasyon, delme tünel, kilometre maliyeti 29.71 Milyon dolar.

b)Kocaeli-Gebze-Darıca hattı, 15.5 km, 12 istasyon, delme ve aç kapa, kilometre maliyeti 21.5 milyon dolar.

c)Bursa, Emek-Şehir Hastanesi hattı, 6.1 km, 4 istasyon, hemzemin aç-kapa, kilometre maliyeti 34 milyon dolar…

Emek-Şehir Hastanesi metro hattı Bursa'ya neler kazandıracak?