Bursa Sıcaksu'daki dönüşüm bölgeye değer katacak!

Bursa Sıcaksu'daki dönüşüm bölgeye değer katacak! Bursa Sıcaksu'daki dönüşüm bölgeye değer katacak!

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın yaşanabilir bir kent olması yolundaki hızla sürdürülen çalışmaları kapsamında projelendirilen Sıcaksu bölgesinde incelemelerde bulundu.


Bursa Sıcaksu'daki dönüşüm bölgeye değer katacak!


Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın yaşanabilir bir kent olması yolundaki hızla sürdürülen çalışmaları kapsamında projelendirilen Sıcaksu bölgesinde incelemelerde bulundu. 


Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter yardımcıları Bayram Vardar ve Mustafa Altın'ın da katıldığı incelemede bölge halkına müjde veren Başkan Altepe, "Büyükşehir Belediyesi olarak kent merkezinde kentsel dönüşüm konusundaki çalışmalarımız da hızla sürüyor. Bursa'nın her köşesinde ayrı bir hareket, ayrı bir bereket var. Bu konuda en önemli alanlardan biri de Sıcaksu dediğimiz eski Tabakhaneler Bölgesi" dedi.


Tabakhaneler Bölgesi'ndeki 135 işletmenin daha önce yaklaşık 45 km batıda bulunan İkizce Badırga'daki sanayi bölgesine taşındığını hatırlatan Başkan Altepe, "Büyükşehir Belediyesi olarak Sıcaksu'da kentsel dönüşüm çalışmasını başlatmak için fiilen araziye girdik. Yer sahipleriyle anlaşma yapıyoruz. Anlaşılamayan ve projeye katılmayan yer sahiplerinin yerlerinde de kamulaştırmalar yapılıyor. Bu kapsamda 200 bin metrekarelik bölgede toplam alanın yaklaşık 50 bin metrekaresi Büyükşehir Belediyesi tasarrufuna geçti"diye konuştu. 


Aynı zamanda bölgedeki terkedilmiş binalardan dolayı çevreye rahatsızlık verilmesini engellemek için Binlik şehir Belediyesi'nin önlemini aldığını vurgulayan Başkan Altepe, "Büyükşehir Belediyesi olarak bölgede temizlik çalışmalarına da devam ediyoruz, terkedilmiş binalarla ilgili yıkımları da hızlandırdık. Bölgenin asayiş ve güvenliğinin sağlanması için bölgenin merkezine 1 prefabrik bina yapacağız. Burası bölgenin temizlik ve güvenliğinin yönetildiği merkez olacak" dedi. Tabakhaneler bölgesinin 1. derece kentsel dönüşüm alanı olduğunu ifade eden Başkan Altepe, "Buraya sağlık ve termal turizme yönelik özellikli ve vizyonel tesisler yapılacak. 


Ancak öncelikli olarak bölge halkının rahatı için arsanın artık temizlenmesi gerekiyordu. Buradaki hareketimizi hızlandırdık. Artık Tabakhaneler Bölgesi, Büyükşehir Belediyesi kontrolünde olacak. 

Emniyet güçlerimizin de desteğiyle burayı huzurlu bir bölge haline getirmiş olacağız" şeklinde konuştu. 


Başkan Altepe, en kısa zamanda dönüşümün başlayacağı Sıcaksu'da Büyükşehir Belediyesi'nin gerekli tüm tedbirlerini aldığını kaydederek, "Burada kısa zamanda başlayacak dönüşümle birlikte Soğanlı, Sırameşeler, Alemdar ve Gaziakdemir başta olmak üzere Yakın Çevre Yolu'na kadar tüm çevre mahalleler de değer kazanmış olacak" dedi. 


Yeni Marmara Gazetesi