Bursa’da 13 milyon liralık 6 göletin inşaatı tamamlandı!

Bursa’da 13 milyon liralık 6 göletin inşaatı tamamlandı! Bursa’da 13 milyon liralık 6 göletin inşaatı tamamlandı!

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kırsal kalkınma yatırımları kapsamında 13 milyon TL'ye İznik, Yenişehir, İnegöl, Kestel ve Orhaneli'de inşa edilen 6 göletin yapımı tamamlandı.Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kırsal kalkınma yatırımları kapsamında 13 milyon TL'ye  İznik, Yenişehir, İnegöl, Kestel ve Orhaneli'de yapımına başlanan 6 göletin inşaatı tamamlandı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, kırsal kalkınmanın sağlanması ve kent merkezine göçün önlenmesi için tarımsal yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, bir taraftan kaliteli üretimin sağlanması ve ürünlere yeni pazarlar bulunması için çalışmalarını sürdürürken, diğer taraftan da tarımda da güçlü bir altyapı meydana geliyor.

Bir yılda birden fazla çeşit ürün alınmasını sağlayan tarım potansiyelinin yüksel olduğu bölgelere BUSKİ marifetiyle sulama göletleri inşa eden Büyükşehir Belediyesi, bu zamana kadar İznik, Yenişehir, İnegöl, Kestel ve Orhanelide 6 sulama göleti inşaatını tamamlandı. Son olarak inşaatı biten İznik Aydınlar Göleti su tutmaya başlarken, yaklaşık 13 milyon TLye mal olan 6 göletle toplamda 975 hektar alan sulu tarıma açılacak. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın tarım kenti kimliğini daha da ön plana çıkarıp, marka ürünlerin üretilmesi için tarıma desteklerinin kesintisiz bir şekilde sürdüğünü kaydetti. 

Üretim kapasite ve kalitesinin artırılması için tarımda da alt yapıya büyük önem verdiklerini söyleyen Başkan Aktaş, "İnşaatını tamamlandığımız İznik, Yenişehir, İnegöl, Kestel ve Orhanelideki 6 göletle, 975 hektarlık tarımsal alanın sulanmasını sağlayacağız. Bütün bunların yanında Gemlik, İnegöl, İznik, Keles, Kestel, Nilüfer, Orhaneli ve Mustafakemalpaşa’da 35 milyon 532 bin TLlik yatırımla başlattığımız 14 göletin inşaat çalışmaları devam ediyor. Bu gölet inşaatları da tamamlandığında, 2919 hektarlık tarım arazisinin sulanması sağlanmış olacak'' diye konuştu.

Göletlerin yanında sulama tesisi çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Başkan Aktaş, "Şu anda 13 tane sulama tesisinin yapımı devam ediyor. BUSKİ marifetiyle 17 ilçe genelinde toplamda 117 tane sulama tesisinin yapımını tamamladık. Sulama tesislerinin yapımında 410 kilometrelik hat döşedik ve 41 milyon 294 bin TL’lik yatırım gerçekleştirdik. Yapılan sulama tesisleri ile 6246 hektarlık tarım arazisinin sulama ihtiyacı karşılanacak” dedi.