Bursa’da 800 araçlık otopark hizmete açıldı!

Bursa’da 800 araçlık otopark hizmete açıldı!

Büyükşehir Belediyesi tarafından basta Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi olmak üzere kent merkezindeki trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmak için projelendirilen 800 araçlık dev otopark, düzenlenen törenle hizmete alındı.Büyükşehir Belediyesi tarafından basta Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi olmak üzere kent merkezindeki trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmak için projelendirilen 800 araçlık dev otopark, düzenlenen törenle hizmete alındı.


Bursa Doğanbey Katlı Otoparkı’yla birlikte şehir merkezindeki araç trafiğinin ciddi oranda azalacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ana ve ara arterlerde yaptıkları otoparklarla Bursa’daki parklanma sorununa kalıcı çözüm bulacaklarını söyledi.


Doğanbey Katlı Otoparkı için düzenlenen açılış törenine, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, AK Parti milletvekilleri İsmet Su ve Hakan Çavuşoğlu, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Osmangazi Kaymakam Vekili Mehmet Aydın ve vatandaşlar katıldı.


800 araç, 70 otobüs


Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, toplam 25 milyon TL’ye mal olan katlı otoparkın Bursa’ya nefes aldıracağını söyledi. Başta Haşim İşcan Caddesi ve Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi olmak üzere şehrin merkezine hizmet verecek tesiste aynı anda 800 araç ile 70 otobüsün park edebileceğini vurgulayan Başkan Altepe, “Uzun yıllar konuşuluyordu ama şimdi yapıldı. Çarşıya çıkan vatandaş aracını artık buraya park edecek. Ulucami’nin önünde yolcusunu indiren otobüs de buraya gelecek. Yolcusunu yine buradan alıp çıkış yapacak. Bizden istenen 15-20 otobüslük otoparktı, 70 araçlık yaptık. 800 araçlık kısım da tüm bölgeye hizmet verecek. Açılışını gerçekleştirdiğimiz bu tesiste emeği geçen herkese, Osmangazi Belediyemize,  TOKİ  yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.


Başkan Altepe, katlı otoparkın yol kenarlarına yapılan parklanma sorununa da çözüm olacağını söyledi. Yol kenarlarına yapılan parklarda araç sahiplerinden Burbak şirketi aracılığıyla saat ücreti olarak 5 TL aldıklarını, yeni yapılan katlı otoparkta bu ücreti 3 saati 2 TL olarak belirlediklerini kaydeden Başkan Altepe, “Otopark kültürünü oturtmak için fiyatları düşük tutuyoruz. Parklanma, Bursa’da çok riayet edilmeyen bir konu. Araçlarımız gelişigüzel park ediliyor. Artık yol kenarlarına araç park edilmesin istiyoruz. İl Emniyet Müdürlüğü’yle ortak çalışacağız. Hatalı parklanma yapan araçları tek tek çekeceğiz. Bu konuda takviye çekicilerimiz önümüzdeki günlerde geliyor. Doğanbey Katlı Otoparkı’nda ücret, 3 saate kadar 2 TL. Yeter ki vatandaşımız alışsın. Arıcını getirsin buraya bıraksın. Çevreye, şehir içi ulaşıma rahatsızlık vermesin. Gerçekleştirdiğimiz her icraat, daha yaşanabilir bir Bursa için” diye konuştu.


Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da, katlı otopark yatırımının Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin yayalaştırılmasına ciddi katkılar sağlayacağını ifade etti. Açılışta, Osmangazi Kaymakam Vekili Mehmet Aydın da davetlileri selamlayan bir konuşma gerçekleştirdi. Açılışın ardından Başkan Altepe ve protokol üyeleri, otopark alanlarını gezdi. Başkan Altepe, otoparka makam aracını kullanarak girdi. 


Toki Haber