Bursa'da kentsel dönüşüm uzlaşmaları başladı!

Bursa'da kentsel dönüşüm uzlaşmaları başladı! Bursa'da kentsel dönüşüm uzlaşmaları başladı!

Bursa Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, büyük kentsel dönüşüm projelerinin olduğu mahallelerede görüşmelerin başlayacağı bilgisini verdi. İşte Edebali'nin o açıklamaları...


Bursa'da kentsel dönüşüm uzlaşmaları başladı!Bursa Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali 500 dönümlük Beyazıt Şükraniye Kentsel Dönüşüm Projesi ile Yediselviler Sıracevizler ve Mimar Sinan Mahallesi’nde uzlaşma görüşmelerine 1-2 ay içinde başlayacaklarını söyledi. 

 

Doğru hamleler ile Yıldırım’ın değerinin artacağını söyleyen Edebali, '' Türkiye genelinde değeri en çok artan ilçe konumuna geldik" dedi.


Mlliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre Başkan Edebali Bayrak Meydanı’ndaki Kentsel Dönüşüm ve Tasarım Merkezi’nde 3 örnek daire inşa edeceklerini söyledi .

 
Şükraniye ve Beyazıt’ta 500 dönümlük alanda kentsel dönüşüm için hazırlıkların son aşamada olduğunu hatırlatan Başkan Edebali, 

"Bir ay sonra vatandaşla uzlaşma görüşmelerine başlayacağız. Kentsel dönüşüm yapılmasının amacı, sadece fiziksel bir dönüşüm amacı değil. Dönüşüm yaptığımız yerde zaten ekonomik hiçbir alan yok. Dönüşüm yapacağımız alanlar çöküntü alanlar, dönüşümü yaparak o çöküntü alanları kazanarak, ticari alanı arttırmak amacımız. Ekonomik olarak üretim yapmayan bölgelerde yapmaya çalışıyoruz dönüşümü. O bölge çöküntü bölgesi olmaktan çıksın diye dönüşümlerin en önemli boyutu ticari alanlardır. Yediselviler ve Sıracevizler için projelerimiz hazırlanıyor, kısa sürede uzlaşma görüşmelerine başlayacağız. Mimar Sinan Mahallesi’nde uzlaşmalara 2 ay sonra başlayacağız. Kentsel dönüşüm projeleri ile tüm Yıldırım’ın değeri arttı. Değeri en çok artan ilçe konumuna geldik. Doğru hamleler yaptığımızda değerimiz artıyor. Bunun için belirli bölgelerde örnek projelerimiz olacak. Sıracevizler’de 130 dönümlük bir alan buna örnek. Burası sadece Sıracevizler’e değil çevresindeki mahallelere de değer katacak. Dönüşüm sabır gerektiren proje demetleridir. Orada oturan vatandaşlarımız komşularını teşvik edecekler. Kentsel dönüşüm ile hisseli tapuda düzenleme yapacağız. Dönüşüm ile vatandaşlarımızın hisseli tapu sorunları ortadan kalkacak. Kentsel dönüşümde bazı bölgelerde dairelerin boyutları belli oldu. En küçük dairemiz 67 metrekare idi. Onu da 70 metrekareye çıkardık, 2+1 olacak şekilde. Bayrak meydanına örnek daireler yapacağız, Vatandaşlarımız orada gelip görebilir. Bayrak meydanında 70, 90 ve 130 metrekarelik 3 örnek daire yapacağız. 1,5 ay içinde örnek dairelerimiz bitecek.” dedi.

"Kaçak binaya hapis cezası var"


kaçak binalara geçit vermediklerini söyleyen Edebali "Kaçakla ilgili Yıldırım’da hiçbir gerekçe kalmadı dedi. Kaçak yapıların bitmesi için elinden geldiklerini söyleyen Edebali kaçakla ilgili tavizin olmayacağının altını çizdi.