Bursa'da kentsel dönüşüm Yerden Yüksek sergisi ile anlatıldı!

Bursa'da kentsel dönüşüm Yerden Yüksek sergisi ile anlatıldı!Aktivist ressam Seydi Murat Koç, Bursa'da Nilüfer Belediyesi Nazım Hikmet Kültürevi'nde kentleşmenin olumsuz etkilerini yapıcı bir yaklaşımla anlattığı 'Yerden Yüksek' adlı sergisiyle kentlerin kaybolan değerlerine dikkat çekti.


Seydi Murat Koç, kentsel dönüşümü ve kentleşmeyi sanatsal bir yaklaşımla ele aldığı  'Yerden Yüksek' adlı sergisi Bursa'da Nilüfer Belediyesi Nazım Hikmet Kültürevi'de sanat severlerle buluştu. 

Habertürk'ün haberine göre; Seydi Murat Koç´un 3 seriden oluşan ve serinin ilk eserlerinin yer aldığı 'Yerden Yüksek' adlı resim sergisi, Nilüfer Belediyesi Nazım Hikmet Kültürevi'nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Nazlı Yazgan´ın da katıldığı sergide sanatçı Seydi Murat Koç, 1998 yılında yerleştiği İstanbul´da karşılaştığı kentsel dönüşüm sorununa dikkat çekmek istediğini anlattı. Kentsel dönüşümle ilgili sadece İstanbul´da yaşadığı çevreyi değil, bütün Türkiye´yi gözlemleme fırsatı bulduğunu ifade eden Koç, "Benim çocukluğumdan beri söylenen yeşil Bursa´da artık yerden yüksek şekilde yapılmış gökdelenleri görmek mümkün. `TOKİ´nin Bursa´ya tokadı´ isimli bir fotoğraf yarışması dikkatimi çekmişti ve sergilenen fotoğraflara baktığımda şehrin silüetinin tamamen değiştiğini gördüm. Şehirdeki yeşil silüetin büyük bir kısmı bu tür yüksek binalarla kapatılmış durumda. Aslında Bursa da, İstanbul gibi kentsel dönüşüm içerisinde. Şu andan itibaren dönüşümle ilgili bazı atılımlar yapılsa da bir şekilde bazı değerleri kaybetmiş bulunuyoruz. İnanıyorum ki bu sergi de bir nebze ona dokunmuş olabilir ve geleceğe dönük ilham verebilir" açıklamasını yaptı. 

12 Nisan-12 Mayıs tarihleri arasında sanatseverlerin izlenimine sunulan sergide 15 eser yer alıyor.