Bursa'da tarihi Ulu Cami ve çarşıların etrafındaki eski yapılar yıkılıyor!

Bursa'da tarihi Ulu Cami ve çarşıların etrafındaki eski yapılar yıkılıyor!Bursa'da başlatılan "Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi" kapsamında devam eden yıkımlarla Ulu Cami ve çevresindeki çarşıların silüeti ortaya çıktı.


Bursa'da başlatılan "Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi" kapsamında devam eden yıkımlarla Ulu Cami ve çevresindeki çarşıların silüeti ortaya çıktı. 

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, "Osmanlı payitahtı" Bursa'da 14. yüzyılda oluşmaya başlayan, 16. yüzyılda han, bedesten ve çarşıların şekillenmesiyle gelişimini tamamlayan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'ni, etrafını çevreleyen binalardan temizlenerek yeniden gün yüzüne çıkaracak proje hız kesmeden devam ediyor. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Belediyenin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca da desteklenen projesi kapsamında yaklaşık iki ay içinde Kızılay, İş-Kur ve Merkez Bankası binalarının yıkımı bitirilerek hafriyat kaldırma çalışmalarına geçildi. Bu sayede 600 yıllık Ulu Cami, Cemal Nadir Caddesi'nden de görünmeye başladı. 

Ulu Cami ile Tophane ve Hisar Bölgesi arasında adeta perde görevi gören binaların yıkılmasıyla iki tarihi alan arasındaki görsel bağlantı da kuruldu. 

Yıkımların bitirilmesinden sonra bölgede uygulanacak projenin belirlenmesi için Büyükşehir Belediyesince başlatılan proje yarışmasıyla ilgili süreç de sürüyor.  Açıklamada görüşlerine yer verilen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yarışmayla şehir tarihine damga vuracak bir projenin ortaya çıkmasını ümit ettiklerine dikkat çekti. 

Bursa

Çarşıbaşı mevkisinin, tam anlamıyla bir açık hava müzesi olan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nin girişinde bulunduğunu dile getiren Aktaş, şunları kaydetti: 

"Bölgede 14 han, bir bedesten, 13 açık çarşı, 7 üstü örtülü çarşı, 11 kapalı çarşı, 4 pazar alanı, 21 cami, 177 sivil mimarlık örneği yapı, bir okul ve 3 türbe bulunuyor. Sultan külliyeleri ve Cumalıkızık ile Bursa'nın UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer almasını sağlayan bu alan, korunması ve gelecek nesillere taşınması gereken evrensel bir miras. Proje kapsamında, Cemal Nadir Caddesi üzerinde ve Zafer Plaza'dan başlayıp Ulu Cami'ye kadar uzayan bölgede yer alan 'sonradan yapılmış' binaların kaldırılması ile tarihi alanın açığa çıkması sağlanacak. Bu sayede hem şehrimize bir meydan kazandırılacak hem de tarihi kimliğimiz gün yüzüne çıkarılacak. Tarihi doku, şehir ile bütünleşecek."

Bursa'da 20 bin riskli konut dönüşüyor!

Bursa Ziraat Mektebi restore ediliyor!