28 / 05 / 2022

Büyükçekmece'de riskli 70 bina yıkıldı!

Büyükçekmece'de riskli 70 bina yıkıldı!

Büyükçekmece Belediyesi, 2019 Silivri depreminde hasar gören 70 binayı kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yıktı.
İstanbul Büyükçekmece'ye bağlı Cumhuriyet, Tepecik ve Fatih mahallelerinde 2019'da meydana gelen Silivri depreminde hasarlı olduğu belirlenen 70 binanın yıkımını gerçekleştirdi. 

Yeni binalar en kısa sürede inşa edilecek

Olası İstanbul depremine karşı çalışmalarını hızlandıran Büyükçekmece Belediyesi kentsel dönüşüm çalışmaları dahilinde hasarlı ve riskli binaların yıkımını gerçekleştirmeye devam ediyor. Büyükçekmece Belediyesi'nde yer alan habere göre; bugüne kadar 26 bin konutun yenilendiğini söyleyen Ömer Kazancı çalışmalara yönelik şu açıklamalarda bulundu: 

‘’Bugün yine Büyükçekmece’de kentsel dönüşüm çalışmalarımıza devam ediyoruz. Biliyorsunuz deprem her an kapımızda. Onun için Belediye Başkanımız kentsel dönüşüm çalışmalarına çok önem veriyor. Belediye Başkanımız Sayın Dr. Hasan Akgün kentsel dönüşüm çalışmalarını özellikle takip etmeleri için zaten belediyemizde kurulmuş olan kentsel dönüşüm birimiyle çalışma yürüyor. Bugün Cumhuriyet Mahallesindeyiz. Bugün arkamızda gördüğünüz 8 blokta yaklaşık 45 dairenin dönüşüm işlemi yapılacak. Bu bloklardan bir tanesi 2019 depreminde hasar görmüştü. Diğer blok sahipleri de hak sahipleri, daire sahipleri bir araya gelerek önce bloklarını boşalttılar sonra zemin etütleri yapıldı. Karotlar alındı ve depreme dayanıksız olduğu ortaya çıkınca buradaki 45 dairenin dönüşümü bugün yıkımına başlandı. En kısa sürede burada yaşayan vatandaşlarımız sağlıklı dairelerine kavuşacaklar. Ayrıca Büyükçekmece genelinde bugün itibariyle şu an 70’e yakın dairenin yıkım işlemi devam etmektedir. Amacımız burada yaşayan vatandaşlarımızın sağlıklı binalarda yaşaması ve depremde can kaybının olmaması"

Büyükçekmece de riskli 70 bina yıkıldı!

Yeni evleri için heyecanlılar

Risk taşıyan binalarda oturan ve evleri kentsel dönüşüm çalışmalarına dahil edilen ev sahipleri dayanıklı evlerde oturacakları için memnun olduklarını söyleyerek şu açıklamalarda bulundu: 

Yaşar Aydın: ‘’Sitenin yöneticisiyim. Uzun süredir zaten 1980’li yıllarda yapılmış binalar eski binalar. Kentsel dönüşümden biz de istifade etmek istedik. Çalışmalara başlandı. Daire sahipleri de yardımcı oldular. İmzalar atıldı. Bu safhaya geldik. Bir tanesi deprem hasarlıydı bloklardan. Onun da etkisiyle daha çabuk işlem yapıldı.

Sakine Ekinci: “32 senedir ben buradayım. Biliyorsunuz binalar Büyükçekmece’de yeraltı suları çok olduğu için bazı binaların altıyla ev sahipleri ilgilenmediler. Benim evimde en ufak bir çatlak, kırık yok. Ben binama çok baktım. Bazı binadakiler ilgilenmediler. Çürükler oldu. Demirler kükürtlendi, çürüdü. Hayırlısı olsun. Çok üzülüyorum. Daha sağlam daha sağlıklı güzel bir ortam olacak inşallah.”

Büyükçekmece'de riskli binalar yıkılıyor!