Büyükçekmece'de riskli binalar yıkılıyor!

Büyükçekmece'de riskli binalar yıkılıyor!

Büyükçekmece Belediyesi kent genelinde riskli yapıları ortadan kaldırmaya devam ediyor. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, söz konusu yıkımlar hakkında açıklama yaptı.Büyükçekmece Belediyesi, 2019 yılında meydana gelen Silivri depreminde zarar gören yapıları ortadan kaldırıyor. Damga Gazetesi'nde yer alan habere göre; ilçede hasar gören 36 daire ve 9 dükkandan oluşan 5 bina yıkıldı. Büyükçekmece Belediyesi İmar Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin gözetiminde gerçekleşen yıkımlara Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün de katıldı.

Büyükçekmece de riskli binalar yıkılıyor!

Kentsel dönüşüm çalışmalarına yönelik açıklama yapan Akgün, "İstanbul’u derinden sarsacak Marmara depreminin hangi zamanda olacağını bilmiyoruz ama çok büyük bir deprem olacaktır. Türkiye’de ve dünyada bütün bilim insanları bunu teyid etmişlerdi. Biz Büyükçekmece Belediyesi olarak, 1999 depreminden sonra şehrimizin imar planını yeniden elden geçirdik, yeniden düzenledik ve ondan sonrada 2002 yılında kentsel dönüşüme başladık. Ama son 5 yıldan bu yana en öncelikli işimizi kentsel dönüşüme ayırdık. İlk işimiz öncelikli işimiz kentsel dönüşüm oldu" dedi.

Binalar tamamen yıkılıp yenilenecek

Kentsel dönüşüm ile binaların tamamen yenileneceğini dile getiren Hasan Akgün, "Bugün arkamda gördüğünüz binalar dıştan bakarsanız çok güzel binalar. Ama içerisi tamamen korozyona uğramış. Ne demir kalmış ne beton kalmış. Deprem olmadan bile çökecek noktaya gelmiş olan binalardır. Biz pandemi sürecinde hem pandemiye yönelik görevlerimizi yürütürken bu süreci aynı zamanda fırsata çevirdik. 17 günlük sokağa çıkma yasağını bir fırsat olarak değerlendirdik. Ana cadde üzerinde trafiğin yolun olduğu yerlerdeki binaları daha hızlı yıkmaya başladık. Bu sitelerde onlardan bir tanesi. Yıkmaya devam edeceğiz. Çünkü deprem geliyor. Binlerce onbinlerce can alacağını biliyorum. Dolayısıyla tavsiyem Büyükçekmece halkımızın, İstanbul halkımızın belediye, vatandaş, devlet ve müteahhit işbirliğiyle başımıza yıkılmadan önce gelin bu binaları yıkalım yenileyelim ve canımızı kurtaralım" şeklinde konuştu.

Büyükçekmece de riskli binalar yıkılıyor!

Yıkım çalışmalarını izlediler

30 yıldır yaşadıkları evlerinin yıkımını izleyen vatandaşlar duygularını paylaştı. Evi yıkılan Pelin Turhan, "Yaklaşık olarak 33 senedir burada otuyoruz. Kentsel dönüşüme verdiğimiz içinde çok mutluyuz. Bu zaten verdiğimiz ikinci dairemiz. Bu gelişim adına Büyükçekmecemiz adına çok faydalı bir çalışma oluyor. Deprem bölgesinde yaşadığımız için bu çalışmalara hızlı bir şekilde katılım sağlamamız gerekiyor. Evimizi verdiğimiz için çok mutluyum" derken, Mustafa Özdenk, "1978 senesinden beri burada oturuyorum. Artık binalarımızın yıkılması gerekiyordu kentsel dönüşümle. Sağolsun belediye başkanımızın destekleriyle bu işler bu seviyeye geldi. Yeniden yapılması için bekliyoruz. Çok mutluyuz" açıklamasında bulundu.

Büyükçekmece'de riskli iki bina yıkıldı!