26 / 06 / 2022

Cahit Turhan: Ankara ile İstanbul arası 30 dakika kısalacak!

Cahit Turhan: Ankara ile İstanbul arası 30 dakika kısalacak!

Bakan Cahit Turhan, TCDD Taşımacılık AŞ Koordinasyon ve İstişare Toplantısı'nda açıklama yaptı. Turhan "Hizmet kalitesini ve sefer sayılarını artırmak amacıyla sipariş edilen 12 yeni YHT setinden 2'si teslim alındı. Bunların testleri tamamlanmak üzere" ifadelerini kullandı.Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan TCDD Taşımacılık AŞ Koordinasyon ve İstişare Toplantısı'nda açıklamalara bulundu. Bakan Turhan, demir yollarında hizmet kalitesini ve sefer sayılarını artırmak amacıyla sipariş edilen 12 yeni Yüksek Hızlı Tren (YHT) setinden 2'sinin teslim alındığını vurgulayarak, "Testlerin ardından bu setleri Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir ve açıldığında Ankara-Sivas hatlarında birer birer hizmete vereceğiz." şeklinde konuştu.

Bakan Turhan, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü Koordinasyon ve İstişare Toplantısı'nda yaptığı açıklamada, şirketin son dönemde kurulan en gözde kuruluşların başında geldiğini dile getirdi.
 

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; ulaştırmanın ülkenin iktisadi, siyasi, sosyal ve kültürel hayatına etki eden çok stratejik alan olduğunu vurgulayan Turhan, kaynakların iyi işletilmesi ve değerlendirilmesi, iç ve dış ticaretin gelişmesi, gündelik yaşamın refah içinde sürmesi, güvenliğin sağlanması, bilginin yaygınlaşıp sosyal etkileşimin artması, siyasal katılımın her vatandaşı kapsayacak şekilde yaygınlaşıp demokrasi bilincinin gelişmesinin ulaşım şebekesiyle doğrudan ilişkili olduğunu açıkladı.

Turhan, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de demir yolunun ulaştırma şebekesinin ana omurgasını oluşturduğunu belirtti. 

Demir yollarına yıllık 1,5 milyar dolarlık yatırım

Ülkede 2003 yılından sonra yeniden hükümet politikası haline gelen demir yollarına her yıl ortalama 1,5 milyar dolarlık yatırım yapmaya başlandığını anımsatan Bakan Turhan, bu sayede 1213 kilometresi YHT hattı olmak üzere toplamda 1844 kilometre yeni demir yolu hattı inşa edildiğini söyledi.

Bakan Turhan, sektörün serbestleştirilmesi uygulamalarının hayata geçirilmesiyle YHT ve hızlı tren (HT) ağının yaygınlaştırılması, mevcut hatların yenilenme sürecinin tamamlanması, hatların tamamının elektrikli ve sinyalli hale getirilmesi, lojistik merkezlerin yaygınlaştırılması, yerli ve milli demir yolu sanayinin geliştirilmesi faaliyetlerinin öncelik tanınan temel politikalar arasında bulunduğunu aktardı.

TCDD'nin demir yolu altyapı işletmecisi, TCDD Taşımacılık AŞ'nin ise demir yolu tren işletmecisi olarak faaliyet yürütmeye başlamasının da bu politikaların sonucu olduğuna bildiren Bakan Turhan, kuruluşun 1213'ü YHT hattı olmak üzere 12 bin 803 kilometrelik demir yolu ağında yük ve yolcu taşımacılık hizmeti verdiğini dile getirdi.

Bakan Turhan, bugün itibarıyla 81 ilden 57'sine ve bu illere bağlı 287 ilçe ve yaklaşık 10 bin köye demir yolu üzerinden ulaşım hizmeti verildiğini vurgulayarak, yılda ortalama yüksek hızlı trenlerle 23 bin, konvansiyonel trenlerle 48 bin yolcu taşındığını,  Marmaray  ile günlük ortalama 407 bin ve Başkentray ile 39 bin yolcuya hizmet verildiğini açıkladı.

12 yeni YHT seti satın aldık

Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir ve Konya-İstanbul olmak üzere 4 destinasyonda günde 44 sefer düzenlendiği bilgisini aktaran Bakan Turhan, şu açıklamalarda bulundu:

"Nüfusun yüzde 42'sine YHT hizmeti veriyoruz. Yapılan en son memnuniyet araştırmasına göre, yolcularımızın yüzde 85'inin genel olarak YHT'lerden ve verilen hizmetlerden memnun olduğunu görüyoruz. Bunu daha yukarılara taşımak gerekiyor. Hizmet kalitesini ve sefer sayılarını artırmak amacıyla sipariş edilen 12 yeni YHT setinden 2'si teslim alındı. Bunların testleri tamamlanmak üzere. Testlerin ardından bu setleri Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir ve açıldığında Ankara-Sivas hattında birer birer hizmete vereceğiz. Ardından Ankara-İstanbul-Ankara hattında ekspres YHT'leri işletmeye başlayacağız. Böylelikle Ankara-İstanbul seyir süresini 30 dakika kısaltacağız."

Yolcu taşımacılığında hizmet kalitesini artırmak ve yolcuların hayatını kolaylaştırmak amacıyla iletişim ve bilişim teknolojisinden daha fazla yararlanmak için e-bilet, WhatsApp hattı uygulaması gibi önemli çalışmaların yapıldığını belirten Bakan Turhan, engelli yolcuların daha kolay bilet ve danışma hizmeti alabilmeleri için de çağrı merkezlerinde yeniliklere gittiklerini ve Turuncu Masa uygulamasını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bakan Turhan, her gün 170 sefer ile yaklaşık 80 bin ton yük taşındığına da aktararak, yük hedef kitlesi içinde 16 büyük liman, organize sanayi bölgeleri, kömür, demir cevheri, krom, bor, manyezit ve mermer gibi maden merkezleri ile ağır sanayi kuruluşlarının bulunduğunun belirtti.

2019’da 29 milyon tonun üzerinde yük taşıması gerçekleştirildiği bilgisini aktaran Bakan Turhan, taşımaların yüzde 40'ının iltisak hatları üzerinden yapıldığını bildirdi. 

2023 yılı hedefi 329 milyon yolcu, 30 milyon ton yük taşınması

Sektörde özel sektöre katkı amacıyla yürütülen çalışmaları söyleyen Bakan Turhan, "Özel sektörün önünü açmak için bugüne kadar 718 yük vagonu ve 20 lokomotif kiraya verildi. Özel demir yolu yük treni işletmecileri ile demir yolu taşımacılık sektörünün daha hızlı büyümesini amaçlıyoruz." şeklinde konuştu.

Bakan Turhan, 2023’de hedefinin 329 milyon yolcu ve 30 milyon ton yük taşıması olduğunu vurgulayarak , bunların yakalanacağına inandığını anlattı.

Dünyanın en ileri teknolojileriyle hizmet verdiklerini bildiren Bakan Turhan, "Ancak en ufak bir hatanın vebalinin ve sorumluluğunun ne kadar büyük olduğunu lütfen unutmayalım. Bu vebal ve sorumluluk bilincini sadece siz yöneticiler değil, 11 bin çalışanın tamamı tüm hücrelerinde hissetmelidir." değerlendirmesinde bulundu.

Lojistik üs olma hedefinde demir yolu ulaştırmanın bel kemiği

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Kamuran Yazıcı da demir yolu taşımacılığının serbestleştirilmesiyle tekel olmaktan çıkarılan sektörde kurumun "demir yolu tren işletmecisi" olarak 1 Ocak 2017'den itibaren işletmecilik faaliyetlerinin devam ettiğini söyledi.

İşletmeciliğin sadece yurt içiyle sınırlı kalmayıp Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu hattı ve Trans Hazar Uluslararası Demir Yolu güzergahıyla Çin'den Avrupa'nın en uç noktasına kadar geniş coğrafyaya yayıldığına değinen Kamuran Yazıcı, "Türkiye'nin lojistik üs olma hedefinde, demir yolu sektörü ulaştırma altyapısının bel kemiğini oluşturuyor. 2023, 2035, 2053 hedefleri ile Samsun'dan Mersin'e, Antalya'dan Trabzon'a, Erzincan'dan Gaziantep'e kadar birçok akslarda hızlı demir yolu projelerinin hayata geçirilmesiyle sorumluluğumuz artmaktadır." açıklamalarında bulundu.

2023’de yolcu ve yük hedeflere ulaşabilmek için ivedi olarak 17 elektrikli, 20 dizel lokomotif, 800 yük vagonu, 200 platform vagon ile 40 yataklı yolcu vagonu temin edilmesi gerektiğini aktaran Yazıcı, demir yolu sektöründe nitelikli insan unsurunun da büyük önem taşıdığını söyledi.

Kamuran Yazıcı, bu nedenle her kademedeki çalışanın sıfır hatayla iş görmelerini sağlamanın ve bunu sekteye uğratabilecek koşulları ortadan kaldırmanın birinci öncelikleri olduğunu anlattı.

Cahit Turhan: Ankara ile İstanbul arası 30 dakika kısalacak!

Ankara-İstanbul YHT'ye alternatif yeni tren hattı önerisi mecliste!

Kırıkkale'den geçecek YHT projesi ne zaman tamamlanacak?

Ankara-İstanbul YHT güzergahı fay hattına paralel mi planlanıyor?

Kırıkkale'ye YHT müjdesi!