Camiler kare kare ölümsüzleşecek!

Camiler kare kare ölümsüzleşecek! Camiler kare kare ölümsüzleşecek!

Camiler kare kare ölümsüzleşecek. Türkiye'de ve de dünyada özel mimarisiyle öne çıkan camilerden kareler, Üsküdar Belediyesince düzenlenecek "Cami ve İnsan" konulu fotoğraf yarışmasında birbiriyle yarışacak.Üsküdar Belediyesince 1-7 Ekim'de kutlanan "Camiler Haftası" kapsamında düzenlenecek "Cami ve İnsan" konulu fotoğraf yarışmasında Türkiye'de ve dünyada özel mimarisiyle öne çıkan camilerden kareler yarışacak.


Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, yaptığı açıklamada, "Cami ve İnsan" projesiyle sadece Üsküdar'ın değil Türkiye'de ve dünyada özel mimarisiyle insanı cezbeden camilerde, insan unsurunun da işleneceğini söyledi.  


Manevi atmosferin deklanşöre yansıdığı anları ölümsüzleştirmenin önemli olduğuna dikkati çeken Türkmen, Üsküdar'ın "camiler şehri" olduğunu vurguladı. 


Mimar Sinan'ın dünyaca bilinen üç eserinin de Üsküdar'da bulunduğunu ifade eden Türkmen, şöyle konuştu:


"Üsküdar, tarihte olduğu gibi günümüzde de inanç turizmin merkezi olmayı hak ediyor. İlçemizdeki, cami, çeşme, medrese, külliye gibi bütün eserlerin çoğunu yeniledik, yenilemeye çalışıyoruz. Üsküdar,  Marmaray  ile ulaşımın da merkezi haline geldi. İlçemize gelen yerli ve yabancı turistlerin, Üsküdar'ın simgesi haline gelmiş camilerimizi ziyaret etmesini amaçlıyoruz.


Cami ve İnsan projesi de Üsküdar'a yakışırdı. Bu nedenle bu projeyi çok önemsiyoruz. Yarışma sonrasında güzel, sanatsal fotoğrafların Üsküdar'ın arşivine gireceğine inanıyorum. Yarışmaya katılan fotoğraflar, düzenlenecek sergiyle halkın ve fotoğraf severlerin beğenisine sunulacak. Ayrıca, fotoğraflar bir prestij kitapta toplanacak. Adeta bir görsel şölenle gerçekleştirilecek olan etkinlik, medya aracılığıyla da Üsküdar'ın inanç turizmine önemli katkı sağlanmasını hedefliyoruz."


- Yarışma hakkında


Yarışmaya katılacak eserlerde herhangi bir tarih kısıtlaması bulunmuyor. Derecelendirme yapılırken, gönderilen fotoğrafın temel fotoğraf özellikleri ve ışık kullanımı gibi konuların yanı sıra "Cami ve  İnsan" mefhumunu yansıtması da öncelikle dikkate alınacak.


Daha önce başka yarışmalarda mansiyon dahil dereceye girmiş veya ticari amaçla kullanılan fotoğrafların katılamayacağı yarışmaya her yarışmacı en fazla 5 fotoğrafla katılabilecek.


Fotoğraflar, Türkiye'de tanınmış fotoğrafçılar ve akademisyenlerden oluşan jüri tarafından seçilecek. Birincinin 3 bin, ikincinin 2 bin, üçüncünün bin lira ile ödüllendirileceği yarışmada, dereceye girenler dışında 10 fotoğrafa 500'er lira mansiyon verilecek. 


Yarışma için fotoğraflar 28  Eylül -1 Ekim arasında gönderilecek. Seçici kurul eserleri 2 Ekim'de değerlendirecek. Sonuçların duyurulması, lansman ve sergi açılışı 7 Ekim'de yapılacak.


AA