Çukurova Balkon

Çanakkale Parion Antik Kenti'nde kazılar başladı!

Çanakkale Parion Antik Kenti'nde kazılar başladı! Çanakkale Parion Antik Kenti'nde kazılar başladı!

Biga'da 2 bin 700 yıllık antik kentte başlayan kazıların eylül sonuna kadar sürmesi planlanıyor. Parion'un arkeojeofizik haritası çıkarılarak, çalışmaların seyriyle ilgili önemli bilgilere ulaşılması hedefleniyor.


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Çanakkale'nin Biga ilçesi Kemer köyündeki 2 bin 700 yıllık Parion Antik Kenti'ndeki kazıların bu yılki bölümüne başlandı.


Ana sponsorluğunu İÇDAŞ AŞ'nin üstlendiği kazılardaki ekibe, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vedat Keleş başkanlık ediyor.


Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertuğ Ergürer'in başkan yardımcılığını yaptığı kazılarda, bakanlık temsilcisi olarak Çanakkale Arkeoloji Müzesinden Ayşenur Bozkurt ve Tokat Müzesinden Hülya Aydın'ın yanı sıra 20 arkeolog, 8 restoratör ve konservatör, dörder makine mühendisi ve arkeojeofizikçi, 3 mimar, birer epigraf ve metalurji mühendisi, bazı üniversitelerden 21 öğrenci ile 70 işçi görev alıyor.


Bu sezon eylül ayı sonuna kadar devam etmesi planlanan kazılarda, güney nekropolis, tiyatro, yamaç hamamı, Roma hamamı, agora ve dükkanlar gibi bölgelerde çalışılarak, tiyatroda orkestra kısmının ortaya çıkarılması hedefleniyor. Yamaç hamamında vestibulum bölümünün kazılması, Roma hamamında geçen yıl bırakılan yerden yapının ana hat planının belirlenmesi, agora ve dükkanlarda yine önceki senelerde bulunan sıralı mekanlar ile antik caddenin devamının ortaya çıkarılması amaçlanıyor.


Keleş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Avusturya'dan Süleyman Sırrı Seren ve ekibi tarafından antik kentin arkeojeofizik haritasının çıkarılacağını bildirdi.


Söz konusu haritanın, Parion gibi büyük antik kentlerin yollarından yapı duvarlarına kadar pek çok alanın yerleşimini ve ilerleme yönünü ortaya koyduğuna değinen Keleş, şunları kaydetti:


"Restorasyon ve konservasyon çalışmalarına da büyük ağırlık verilecek. Tiyatroda bazı bölümlerde derzleme, temizlik ve duvar sağlıklaştırması çalışmaları yapılacak. İÇDAŞ AŞ ile gerçekleştirilen, Biga Kaymakamlığı tarafından yürütülecek ve Güney Marmara Kalkınma Ajansınca kabul edilen 'Bir Medeniyet Uyanıyor: Parion' isimli proje kapsamında Sevgililer Şapeli Arkeopark Projesi ve Roma Hamamı Koruma Amaçlı Üst Örtü projelerine başlanacak. Ayrıca yine bu proje kapsamında antik kentin tanıtımına yönelik çalışmalara da ağırlık verilecek. Oluşturulan restorasyon ve konservasyon laboratuvarlarında küçük buluntuların aktif ve pasif konservasyonu çalışmalarına da uzman ekip tarafından devam edilecek."


AA