27 / 06 / 2022

Canan Kaftancıoğlu'ndan riskli alan tepkisi!

Canan Kaftancıoğlu'ndan riskli alan tepkisi!

İstanbul Ümraniye Elmalıkent Mahallesi’nde 62 dönümlük alan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile geçtiğimiz günlerde riskli alan yapıldı. Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, Elmalıkent Mahallesi'ni ziyaret etti ve mahalle sakinlerinin sorunlarını dinledi.İstanbul Ümraniye Elmalıkent Mahallesi’nde 62 dönümlük alan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile geçtiğimiz günlerde riskli alan yapıldı. 4 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete ilanında yayımlanan 3164 sayılı Cumhurbaşkanı kararnamesi ile sadece 104 yapı, 218 bağımsız birimin bulunduğu 62 dönümlük kısmı riskli alan ilan edildi. Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, meclis üyeleri ve il yöneticileri ile birlikte küçük bir bölümü riskli alan ilan edilen Elmalıkent Mahallesi'ni ziyaret etti ve mahalle sakinlerinin sorunlarını dinledi.

Mahalleyi ziyaret eden CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Vatandaşın mülkiyet ve deprem sorununa çözüm bulmak yerine depremi gerekçe göstererek yeni rant yaratmaya ve Ümraniye’nin kalan yeşil alanlarını yok etmeye dönük bir karar” diye konuştu. Sözcü'de yer alan habere göre; Ümraniye'de bölgenin plansız kalmaması için 7 milyon 150 bin metrekare alan CHP'nin desteği ile Kasım 2017 tarihinde Ümraniye Belediye Meclisi'nde oy birliği ile onaylanmıştı.

“DEPREM BAHANESİYLE RANTA AÇILIYOR”

Kaftancıoğlu, “Vatandaşın mülkiyet ve deprem sorununa çözüm bulmak yerine depremi gerekçe göstererek yeni rant yaratmaya ve Ümraniye'nin kalan yeşil alanlarını yok etmeye dönük bir karar olduğu aşikardır” diye konuştu. Kaftancıoğlu, şunları kaydetti:

“Vatandaşı düşünüyoruz diyenler Ümraniye'de diğer alanlarda riskli olduğu raporlarla sabit yapılarda her gece korkuyla uyuyan vatandaşların olası bir depremde kendilerine mezar olacağı bilinen yapılarına dair hiçbir şey yapılmıyor. Özellikle bu alanın riskli ilan edilmesi iktidarın ve Ümraniye Belediyesinin niyetinin ne olduğunu tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor."

Mahalle sakinleri de "Burayı AKP iktidarı dönüştürmeye çalışıyor. Boş arsaları riskli alan ilan ediyor" diyerek tepkilerini gösterdi. 

Konunun takipçisi olacaklarını dile getiren Kaftancıoğlu, “İstanbul'un deprem problemini ve İstanbulluların mülkiyet sorununu çözmek bütünlüklü bir bakışı ve merkezine rantı koymayan bir anlayışı gerektirir. Bütünlüklü bir kentsel yenilenmede yerel yönetimler, merkezi yönetim ve mülkiyet sorunu yaşayan vatandaşların bir araya gelerek sorunu çözmeleri gerekir. Biz biliyoruz ki İstanbul'da vatandaşın mülkiyet sorunu çözülebilir, depremdeki olası riskler azaltılabilir” açıklamasında bulundu.

Ümraniye Belediyesi'nden Elmalıkent Mahallesi riskli alan açıklaması!