Çankaya Belediyesi kaçak yapılaşma için önlemler alıyor!

Çankaya Belediyesi kaçak yapılaşma için önlemler alıyor!

Çankaya Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekiplerince Yukarı Öveçler Mahallesi 1238. Sokak ile 1238. Cadde kesişiminde belediyeye ait yeşil alan üzerinde kaçak olarak inşa edilen yapılar, sahipleriyle uzlaşılarak yıkıldı.


Çankaya Belediyesi Yukarı Öveçler Mahallesi'nin bir bölümünde kangrene dönüşen kaçak yapılaşmayla ilgili ciddi adımlar atıyor. 


Yapı Kontrol Müdürlüğü ekiplerince Yukarı Öveçler Mahallesi 1238. Sokak ile 1238. Cadde kesişiminde belediyeye ait yeşil alan üzerinde kaçak olarak inşa edilen yapılar, sahipleriyle uzlaşılarak yıkıldı. 


Kâğıt toplayıcılarının barınma maksadıyla inşa ettiği 8 kaçak yapının dördü belediye ekipleri ve kâğıt toplayıcılarının uzlaşması sonucu yıkıldı. Yıkımın başında yaşanan kısa süreli gerginlik, tarafların uzlaşmasıyla tatlıya bağlandı. Çankaya Belediyesi, kalan 4 yapının boşaltılması için 15 gün süre verdi. 


Konuyla ilgili bilgi veren Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Yasemin Asil, yıkım gerçekleştirilen bölgenin belediye mülkiyetinde olduğunu ve yeşil alan olarak göründüğünü belirterek. 


"Bölge kaçak yapılaşma konusunda sorunlu bir bölge. Yaklaşık 25 - 30 civarında kaçak yapı var. Buradaki kaçak yapıların sahiplerine iki yıldır yıkım için tebligat gönderiyoruz. Bunlardan sadece sekizi belediyemiz mülkiyetinde olduğu için de yıkıma öncelikli olarak buralardan başladık. Çevre sakinlerinin kaymakamlığa ve belediyemize yapmış oldukları şikâyetlerin son zamanlarda artması üzerine yıkım sürecini hızlandırdık" dedi.

 

Yıkımlarda vatandaşların mağdur edilmemesi için azami derecede hassasiyet gösterdiklerini vurgulayan Asil, "Bildiğiniz gibi. kamu arazisine üzerine yapılan ve tapusu ya da tapu tahsis belgesi bulunmayan gecekonduların imar kapsamına alınması için çeşitli dönemlerde merkezi hükümetler tarafından imar afları çıkarılmıştı. Ancak burada bahse konu olan 8 gecekondunun tapu, tapu tahsis belgesi olmadığı gibi İmar Affı başvurusu da bulunmamaktadır. Bu noktada belediyemizin yasal olarak yapabileceği herhangi bir şey kalmamıştır." 


Ankara Başkent