Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 1,5 yıldır anıtlardan onay bekliyor!

Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 1,5 yıldır anıtlardan onay bekliyor! Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 1,5 yıldır anıtlardan onay bekliyor!

Dönüşüm kapsamında yenilenmesi planlanan Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi 1,5 yıldır Anıtlar Kurulu’ndan onay bekliyor. Tüm hazırlıkları tamamlanan projeye onay çıkar çıkmaz start verilecek…


İstanbul’un en köklü hastanelerinden Çapa ve Cerrahpaşa, dönüşüm kapsamında yenilecek. Geçtiğimiz yıl 25 milyon TL’ye tapuları alınan Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yenileme çalışması tüm hazırlıkların tamamlanmış olmasına rağmen 1,5 yıldır başlayamıyor. 


1,5 yıldır Anıtlar Kurulu’ndan onay bekliyor

Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi yenileme projesi 1,5 yıldır Anıtlar Kurulu’ndan onay bekliyor. Her 2 hastane de sur içi bölge sınırlarında kaldığı için Anıtlar Kurulu’nun onayı olmadan çivi bile çakılamıyor. 


1,5 milyar dolar değerinde

1,5 milyar dolar yatırım bedeli ile hayata geçirilecek olan Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi yenileme çalışmaları Anıtlar Kurulu’ndan onay gelir gelmez başlayacak. 2014 yılı içerisinde start verilmesi planlanan projenin 4 yıl gibi bir sürede tamamlanması planlanıyor. 


Dünya standartlarında olacak

Proger Engineering&Management tarafından geliştirilen proje  TOKİ  tarafından inşa edilecek. En son teknolojilerle donatılacak olan hastane fakülteleri, laboratuvarları, restoranları, kütüphaneleri, kreşleri ve hocaları ile tam teşekküllü bir “Sağlık Kampüsü” haline gelecek. 


Kapalı alanı 477 bin 70 metrekareden 1 milyon 60 bin 210 metrekareye yükselen yeni hastanelerin mevcut kapalı alanı yüzde 222 oranında arttı. Hastaların rahat etmesi için her türlü ayrıntının düşünüldüğü projede derslik ve laboratuvar sayısı da arttı. 290 amfi, 105 laboratuvar, 168 poliklinik ve 46 ameliyathanenin bulunacağı hastanede yer altı otoparkları sayesinde kampüs içinde ambulans ve itfaiye araçlarının dışında hiçbir araç bulunmayacak. 


Kendi enerjisini üreten ilk tıp fakültesi 

Yeni Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastaneleri tamamlandığında kendi enerjisini kendi üreten ilk tıp fakültesi hastanesi ünvanına da kavuşacak. Böylelikle her yıl tıbbi atıkların imhası için ödenen 849 bin TL üniversitenin kasasına girecek. 


Depremde büyük hasar görmüştü

Yenileme konusu yıllardır gündemde olan İstanbul Çapa Tıp Fakültesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, 17 Ağustos depreminde ciddi zarar görmüştü. 2007 yılında üniversitenin yıkıp yeniden yapma isteğine karşılık Başbakan, İstanbul Olimpiyat stadı yanındaki 500 dönümlük araziyi önermişti. Üniversite ise yerinde dönüşümü tercih etti. Proje uzun zaman birçok tartışma ile de gündemde kalmıştı. Yerinde mi dönüşsün, taşınsın mı, yerine konut mu yapılacak, rant için mi yapılıyor gibi söylentilere sebebiyet vermişti. Geçtiğimiz yılsonu hastanelerin tapuları alınca bu tartışmalar da son buldu. 


Rakamlarla Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi

Kapalı alan; 1 milyon 60 bin 210 metrekare

Amfi Sayısı: 290

Laboratuvar sayısı: 105

Amfi sayısı: 168

Ameliyathane Sayısı: 46


Tamamlandığında böyle olacak....