16 / 08 / 2022

Çerkezköy-Kapıkule demir yolu hattında son durum ne?

Çerkezköy-Kapıkule demir yolu hattında son durum ne?

İnşaatı hız kesmeden devam eden Çerkezköy-Kapıkule demir yolu hattında son durum ne? İşte beklenen projedeki son gelişmeler..."Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi" kapsamında inşaat çalışmaları hız kesmeden devam eden Çerkezköy-Kapıkule hattındaki çalışmalar merakla bekleniyor. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Haziran 2019 tarihinde inşaatına başlanan Çerkezköy-Kapıkule demir yolu hattı projesinde toplamda yüzde 44 fiziki ilerlemeye ulaşıldı. 

Merakla Çerkezköy-Kapıkule demir yolu hattı projesinin çevre mühendisi İhsan Gökhan Özbahçali, Anadolu Ajansı muhabirine, saatte 200 kilometre hıza uygun olan hattın uzunluğunun 153 kilometre olacağını belirtti. Gökhan Özbahçali, "Proje kapsamında 53 alt geçit, 59 üst geçit, 16 demir yolu köprüsü, 2 tünel, 194 menfez ve 3 viyadüğün yapım çalışmaları devam ediyor." dedi.Özbahçali, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'ı hızlı tren ağına bağlayacak projeyle Halkalı-Kapıkule arasında yük trenleri için seyahat süresinin 8 saatten 3,5 saate, yolcu trenleri için ise 3,5 saatten 1 saat 35 dakikaya ineceğini ifade etti.Hızlı tren hattı çalışmalarının Bulgaristan sınırı olan Kapıkule Sınır Kapısı'na kadar geldiğini anlatan Özbahçali, "O bölgede viyadük ve köprü çalışmalarımız tamamlandı. Yollar hazırlandı. Ürettiğimiz traversler de ilerleyen dönemde bölgede rayların döşenmesinde kullanılacak." dedi.

Çerkezköy-Kapıkule demir yolu hattında son durum ne?

Özbahçali, merakla beklenen hızlı tren projesinin çevreci bir proje olduğunu söyledi. Toplam uzunluğu 229 kilometre olan Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı'nın inşaat çalışmaları tamamlandığında Türkiye ve Trans Avrupa ağları yüksek standartta birbirine bağlanmış olacak.

 

Çerkezköy-Kapıkule demir yolu hattının yüzde 32'si tamamlandı!