05 / 07 / 2022

Çeyrek altın fiyatları dolara inat yükseldi! Altında yeni rokorun kırılacağı tarihi uzmanlar açıkladı

Çeyrek altın fiyatları dolara inat yükseldi! Altında yeni rokorun kırılacağı tarihi uzmanlar açıkladı

ABD Merkez Bankası FED'in doların gücünü artıran fazi hamlesinen sonra dolardaki yükselişin hızı kesildi. Yatırımcı dolar her ne kadar değer kazansa da her zamanki göz ağrısı altından vazgeçmiyor. Altın fiyatları son günlerde dolara inat yükselmeye deva ediyor.Dolar ve ABD varlıklarındaki yükselişin hızını kesmesiyle altın fiyatlarında yükseliş yaşandı. Altının ons fiyatı önceki gün 1.800 doların altını görerek 3 ayın en düşük seviyesine gerilemişti.

Dün ise hafif bir yükselişle 1.815 dolara çıktı. Ons fiyatı 1.800 doların üzerinde tutunurken an itibarıyla 1.845 doları gördü. Günlük yükselişi yüzde 0.6'yı buldu. Bu yükselişte ABD hazine tahvil getirilerindeki düşüş etkili oldu. ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin faizi yüzde 2.98'den yüzde 2.88'e çekildi.

DOLAR ENDEKSİ GERİLEDİ

Bunun yanında doların ana para birimleri karşısındaki performansını gösteren dolar endeksi de bugün yüzde 0.4 düştü. Bu düşüşler altına talebi artırdı.

Yurt içinde ise piyasalar kapalı olsa da yurt dışı merkezli işlemlerde dolar/TL yüzde 0.2 yükselerek 15.97'yi aştı. Ons fiyatındaki yükselişin de etkisiyle gram altın fiyatı 930 liradan 938 liraya yükseldi.

Çeyrek altın fiyatları dolara inat yükseldi! Altında yeni rokorun kırılacağı tarihi uzmanlar açıkladıSorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.