09 / 08 / 2022

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan yüksek dolar çıkışı: Derhal kaldıracağız

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan yüksek dolar çıkışı: Derhal kaldıracağız

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ülkede yaşanan enflasyonun artmasındaki en belirgin sebep olan döviz kurundaki yükselişi durdurmak için alınması gereken tedbirleri açıkladı. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde dolarla ilgili atılacak adımın olağanüstü faizi kaldırmak olduğunu söyledi.Doların geçtiğimiz yılın sonunda hükümetin 'Faiz sebep enflasyon sonuçtur' çıkışından sonra başlayan yükselişi durmak bilmiyor. Geçen yıl Aralık ayında 18 lirayı gören dolar devreye alınan Kur Korumalı Mevduat Hesabı uygulamasıyla biraz düşse de aradan geçen 6 ayda yeniden 18 lira seviyesine dayandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Muhasebat Genel Müdürlüğü verilerine göre, KKM’nin bütçeye maliyeti mayısta 4 milyar 843 milyon TL oldu.

Merkezi bütçe gider kalemlerinde ‘Mevduat ve Katılma Hesaplarının Kur Artışlarına Karşı Korunmasına İlişkin Giderler’ başlığıyla verilen KKM giderleri, martta 11 milyar 700 milyon TL, nisanda 4 milyar 555 milyon TL olmuştu.

Böylece KKM’nin üç aylık maliyeti 21,1 milyar TL’ye ulaştı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yüksek doları frenlemek için uygulamaya alınan Kur Korumalı Mevduat Hesaplarının derhal kaldırılacağını açıkladı. 

Kılıçdaroğlu, söz konusu uygulamayla piyasada kısıtlı bir yatırımcıya olağanüstü faizle büyük paralar verildiğini söyledi.

 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.