Çimento üreticileri yine fırsatı kaçırmadı

Çimento üreticileri yine fırsatı kaçırmadı

Konut sektöründeki arz artışı nedeniyle geçen yıl çimento fiyatlarını yüzde 100 arttıran çimentocular, sektörün en durgun olduğu dönemde bu kez de enerji fiyatlarındaki artışı gerekçe gösterek yaklaşık yüzde 10 oranında zam yaptı.
Hükümetin yeni yılla birlikte doğalgaza yüzde 7,4, elektriğe ise konutlar için yüzde 15, sanayi için yüzde 10 zam yapmasının ardından çimentocular da fiyat ayarlamasına gitti. Dökme çimentonun fiyatı yaklaşık yüzde 10 oranında zamlandı.  Ankara  ve bölgesinde faaliyet gösteren Çakır İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çakır, konut piyasası durgun olduğu için kimsenin çimento almadığını, bölge müteahhitleri açısından sıkıntının üretilen konutları satamamaktan kaynaklandığını savundu.


DOĞALGAZ ZAMMI YANSIDI


Çimentonun inşaat maliyetindeki payının düşük olduğunu dile getiren Çakır, “50 kiloluk torba çimentonun fiyatı şu anda 4,8-6 YTL arasında değişiyor. Geçen yıl 7 milyona kadar çıkmıştı. Yeni zam doğalgaz fiyatlarının artışından kaynaklanmıştır” dedi. Ak Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Asmalı, Akçansa'nın dökme çimento fiyatını 8 Ocak tarihinden itibaren yüzde 10 arttırdığını faksla kendilerine ilettiğini söyledi. Asmalı, “Dökme çimentonun tonu 110 YTL iken, 120 YTL'ye çıktı. Bu artış hazır betonun metreküpüne 3 YTL olarak yansıyor” dedi. Mazot fiyatının da 2,3 YTL'den 2,51'e çıktığını kaydeden Asmalı, betonun maliyetinin yıl başından bu yana toplamda 4-4,5 YTL gibi bir oranda arttığını vurguladı.


Çimento fiyatına yapılan zammın İstanbul ve Marmara bölgesine has olduğu belirtilirken, zam kararını alan firmanın Sabancı Grubu'na bağlı Akçansa olduğu öğrenildi. Konuyla ilgili bilgi almak istediğimiz Akçansa yetkilileri zamla ilgili her hangi bir açıklama yapmadı.


 


Asıl sıkıntı demirde


Çolakoğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Akif Çolakoğlu, sektörde asıl sıkıntının maliyette çimentoya nazaran daha fazla payı olan demirde yaşandığını kaydetti. Dünya borsalarında emtiya fiyatlarının yükselişine bağlı olarak demir fiyatlarının da arttığını bildiren Çolakoğlu, iki ay içerisinde demir fiyatlarındaki artışın yüzde 20'yi bulduğunu söyledi. İhraç demirin kasım ayında 575 dolar olan KDV hariç ton fiyatının 725 dolar olduğunu bildiren Çolakoğlu, iç piyasada ise fiyatın KDV dahil 800 YTL'den 990 YTL'ye çıktığını kaydetti. Çolakoğlu, "Kış ayları olduğu için demirde de, çimentoda da hareket olmaması lazımdı" dedi.


 


1 yıl önce yüzde 100 artmıştı


Yaklaşık bir yıl önce de fiyatları şişiren çimentocular artan talebe cevap verilemediği gerekçesiyle zam yapmışlardı. Müteahhitler Birliği, çimentodaki yıllık artışın yüzde 100'ün üzerinde olduğunu belirtirken, çimentocular fiyatın sadece yüzde 7,5 oranında arttığını ileri sürmüşlerdi. Bazı çimento üreticileri ise artışın inşaatçılara yüksek oranda yansıması konusunda topu hazır beton üreticilerine atmışlardı.


Öte yandan çimento üreticilerinin, aynı maliyetlerle ürettikleri ürünü yurtdışına düşük fiyatlardan ihraç ederken, aynı ürünü iç piyasada yerli firmalara daha pahalıya satması da tepkiyle karşılanıyor. Müteahhitler ayrıca yurtdışına tonu 35 dolardan satılan çimentonun, iç piyasaya 82 dolardan verildiği ifade ediliyor.  


YILMAZ YILDIZ