Bankacılardan mesaj var: Hayalindeki evi bulan fırsatı kaçırmasın!

Bankacılardan mesaj var: Hayalindeki evi bulan fırsatı kaçırmasın! Bankacılardan mesaj var: Hayalindeki evi bulan fırsatı kaçırmasın!

Küresel piyasalardaki dalgalanmalar içeride faizleri zıplattı, tüketicinin de kafası karıştı. Eylül ayında faizlerin dengeye oturmasını bekleyen bankacılardan tüketiciye mesaj var: Hayalindeki evi bulan fırsatı kaçırmasın...Türkiye İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Haki, "İlk 3 ayda konut satışları geçen yıla göre yüzde 89 arttı. 2B, Mütekabiliyet, Kentsel Dönüşüm gibi yeni yasa ve uygulamaların yaratacağı hareketlilik de göz önünde bulundurulduğunda konut satın alım ve finansman taleplerinin belirli bir ivme ile devam edeceğini ve konut kredisi hacminin bu paralelde şekillenebileceğini öngörüyoruz" diye konuştu. 

2013 yılı başında 86 milyar lira seviyesinde olan konut kredisi hacmi özellikle ilk çeyrekte faiz oranlarındaki düşüş trendiyle ilk yarıda 95 milyar liraya yaklaştı. 


FAİZLER 10 BAZ PUAN ARTTI 

Ancak küresel piyasalar ve dalgalanmalara bağlı olarak yılın ilk yarısında aylık 0.60-0.70 bandında olan konut kredisi faizleri 10 baz puan yükselirken, çıkışın ne kadar süreceği kestirilemiyor. 


110 MİLYAR LİRALIK HACİM 

Şu anda aylık yüzde 0.80'e kadar çıkan konut kredisi faizlerinin piyasadaki dalgalanmalara paralel bir seyir izlemesi beklenirken, kredi hacminin 110 milyar lirayı aşacağı tahmin ediliyor. Bankacılara göre faizler yılbaşına göre bir miktar yükselse de hala tüketiciler için cazip seviyelerde. 2013 yılının ikinci yarısı için kredi faiz oranlarında yukarı veya aşağı yönlü çok keskin fiyat hareketleri beklemiyor. Yıl sonuna kadar faizlerin aylık yüzde 0.80-0.90 bandında seyredeceği öngörülüyor. 


ZAMANLAMA UYGUN MU? 

Özellikle mütekabiliyet ve kentsel dönüşüm gibi uygulamalar nedeniyle konut satın alım ve finansman taleplerinin belirli bir ivme ile devam edeceği öngörülüyor. Tüketicilerin her faiz yükseliş trendinde sorduğu 'Ev almak için zaman uygun mu?' sorusunun ise tek bir yanıtı olmasa da bankacıların mesajı net: "Hayalindeki evi bulduğun zaman kaçırma. Çünkü her ne kadar faizler yükselmiş olsa da geçen yılki seviyenin oldukça altında..." 


ŞEKER Finans Genel Müdürü Bahadır Teker, 2013 yılının ilk yarısında toplam 100 milyon TL'ye yakın konut kredisi kullandırdıklarını vurgulayarak sektörde ise ilk yarıda 14,5 milyar TL yeni kredi kullandırıldığını ifade etti. 


Akşam