Çimentoda üretim bir ayda yüzde 50 azaldı!

Çimentoda üretim bir ayda yüzde 50 azaldı! Çimentoda üretim bir ayda yüzde 50 azaldı!

Son bir ayda çimento sektöründe gözle görülür bir durgunluk yaşanıyor. Durgunluk tüm bölgelerdeki çimento fabrikalarında üretimlerin yarı yarıya azalmasına neden oldu.

Gayrimenkuldeki sıkıntılar çimento ve beton gibi iki önemli alanı da etkilemeye başladı. Durgunluk, özellikle son bir ayda etkili oldu ve tüm bölgelerdeki çimento fabrikalarında üretimlerin yarı yarıya azalmasına neden oldu.

Dünya'dan Leyla İlhan'ın haberine göre; Bazı fabrikalar üretimlerini yarı yarıya düşürdü. Bazı fabrikalar da artan enerji girdileri ve talep azlığı nedeniyle kapanma yoluna gitti. 135 milyon ton üretim kapasitesinin olduğu sektörde 70 milyon ton iç pazarda, 12 ila 13 milyon ton ise dış pazarda tüketiliyordu. Ancak gelinen noktada iç pazar tüketimi azalırken, ihracata giden miktarın ise 35 ila 40 milyon tona çıkarılması bekleniyor. Böylesi bir durumda dahi milyar dolarlık satılamayan bir kapasite oluşması bekleniyor.

Soma Çimento İcra Kurulu Üyesi Ali Özinönü, ekonomide bir canlanma ya da bir kriz olduğunda bundan ilk etkilenin inşaat sektörü olduğunu ifade etti. Özinönü, şunları söyledi; "Bu ekonomik sıkıntılardan ilk etkilenen inşaat sektörü oldu, ev daire satışları durdu. Öyle olunca da çimento satışları, beton satışları son bir ayda yarı yarıya düştü. Yani talepte yüzde 50’ye varan bir daralma oldu. Günlük satışı 5 bin ton civarında olan bir çimento fabrikasının satışı şu anda 2 bin 500 ton civarında"

Herkes ihracata kayıyor

Özinönü, talep azalmasıyla birlikte ortaya çıkan fazla mal miktarının arttığını söyledi. Özinönü, "Bu durumda herkes ihracata kaymaya başladı. Ancak burada ise fiyatların düşmemesi gayreti içindeyiz" dedi.

Özinönü, Türkiye’nin ihracat kapasitesinin 12-13 milyon ton olduğunu, ancak bu süreçte Türkiye’nin ihracata ayıracağı kapasitenin 35 ila 40 milyon tona çıkarılabileceğini belirtti. Özinönü sözlerine şöyle devam etti; "110 milyon tonluk kapasitenin 70 milyon tonu iç piyasada tüketiliyordu. Şimdi bu süratle düşüyor. Ancak ihracatla birlikte atıl kapasite oranın 27 ila 30 olmasını bekliyoruz. Yani 1 milyar dolarlık satılamayan bir kapasite olabilir."

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) Başkanı Tufan Ünal da konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı; "2018 yılı için şu ana kadar üretim kapasitesi ve kapasite kullanım oranıyla ilgili net bir rakam ifade etmek çok mümkün olmamakla birlikte, özellikle temmuz ayından sonra ülkemizde yaşanan olumsuz ekonomik gelişmelerden dolayı çimento talebinde bir düşüş yaşandığı söylenebilir."

"Sektörün üretim kapasitesiyle iç tüketim rakamları karşılaştırıldığında, sektörde arz fazlası olduğu görünmekte" diyen Tufan, "Özellikle geçtiğimiz yıl ve bu yıl hayata geçen yeni çimento fabrikası yatırımları ve makro ölçekte yaşanan olumsuz ekonomik gelişmeler nedeniyle azalan çimento talebinden dolayı bu yıl için atıl kapasitenin artış göstereceğini tahmin ediyoruz" dedi.